2019. harmadik negyedév-világpiac jelentés
15. 10. 2019
A világ teljes adósságának csaknem egyharmadával járó negatív hozam, az alacsony központi banki kamatlábak, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború - ezek az okai annak, hogy az arany a csúcson van. Szeptember elején meghaladta a trójai unciakénti 1550 USD-t.
2019. október 1., Prága - A 2019. harmadik negyedév volt az egyik fénypont a nemesfémek piacán az elmúlt évtizedben. Az a fém, amely ebben nagy szerepet játszott, ismét az arany. Teljesültek azon várakozásaink, hogy ez az év, valamint a következő évek „aranyévek“ lesznek.
Az arany szeptember elején érte el legmagasabb értékét, és meghaladta a trójai unciánkénti 1550 USD korlátot. De még van elég hely a továbberősödéshez. Ne felejtsük el, hogy az arany legmagasabb trójai unciánkénti ára 1900 USD körül mozog, ami megfelel a 2011-es árnak. Nyilvánvaló, hogy a következő hamarosan beköszöntő aranyláz során a 2011-es dollárcsúcsot túl fogja lépni. A cseh koronát illetően van tér a növekedéshez - kilónként közel 300 000 CZK. Egyes elemzők szerint a trójai unciánkénti arany cseh pénznemben számított ára az elkövetkező években meghaladhatja a 100 000 CZK küszöböt.
Mi hozza ennyire előtérbe az aranyat?
Alacsony államkötvényhozamok. Az államkötvények biztonságos kikötőnek számítanak. Jelenleg azonban nincs hozamuk; vagy pontosabban: a hitelezők fizetnek az államnak, úgy hogy egyre növekvő számú kötvény útján adják a kölcsönöket. Manapság a közel 17 trillió dollár értékű kötvénynek, azaz a globális adósságpiac közel egyharmadának, negatív hozama van.
Alacsony kamatok. A FED (az amerikai központi bank) ismét csökkentette a kamatlábait a recesszió elkerülése érdekében. Nincs azonban sok tere ebben, hiszen a kamatlábak egy százalékot tesznek ki. De ez már nem csak Amerikát érinti. Más központi bankok - az Európai Központi Bank, a Bank of England, a Bank of Japan, Ausztrália, Új-Zéland, Brazília, Oroszország, India, Kína, Hongkong, Dél-Korea, Indonézia, Dél-Afrika és Törökország - szintén szabadon engedték monetáris politikájukat.
Az USA és Kína közötti kereskedelmi háború. Jelenleg az arany előnyt élvez az USA és Kína közötti folytonos vitákból. Nagyon reálisan fennáll annak a veszélye, hogy kereskedelmi vámokat vetnek ki az európai autógyártókra, ami elsősorban az EU legerősebb gazdaságát - Németországot - károsítaná. Ez a kisebb európai gazdaságokat is belevonja a recesszióba.
Mindenekelőtt e három ok eredményeként felgyorsult a központi bankok általi aranyvásárlás. Megpróbálnak megszabadulni a dollártartalékoktól azáltal, hogy azokat aranyra cserélik. Oroszország és Kína masszívan vesznek részt a beszerzésben, Magyarország és Lengyelország a sarkukban jár. A központi bankok közel 400 tonna sárga-fémet vásároltak az első negyedévben, és várhatóan több mint 700 tonnát vásárolnak az egész évre vetítve. Az elmúlt évet - amely arról híres, hogy a központi bankok az elmúlt 50 év legnagyobb vásárlásait hajtották végre - valószínűleg túlszárnyalják az idei számok.
A fent említettek mind az arany mellett szólnak. És úgy tűnik, hogy egyikük sem oldódik meg mostanság; éppen ellenkezőleg. Az Egyesült Államok elnökválasztását egy éven belül meg kell tartani, és egyértelmű, hogy a választási kampány árnyékában Donald Trump meggondolatlan cselekedetei és nyilatkozatai inkább eszkalálódnak, mint mérséklődnek. Nem normális dolog, hogy a hitelezőnek fizetnie kell, ha kölcsönt ad valakinek. Ilyen még nem volt soha, és egyáltalán nem szól a jelenlegi pénzügyi rendszer normalizálása mellett. A központi bankoknak példát kell mutatniuk. Biztosítják magukat azáltal, hogy növelik az aranyvásárlást.
Nemesfémek 2019 harmadik negyedévében