Czy rozpocząć inwestowanie będąc studentem? Mamy dla ciebie 7 rad + 1 radę w bonusie. Rozpocznij swoją drogę do dobrych pieniędzy.

Radim Šlechta

13. 03. 2020

Na inwestowanie nigdy nie jesteś zbyt młody. Przeciwnie, im wcześniej zaczniesz dbać o swoje pieniądze i pracować nad tym, aby zapewnić sobie dobrą przyszłość bez konieczności zastanawiania się kiedy otrzymasz wypłatę, tym lepiej. Niekiedy nie jest łatwo zorientować się w świecie inwestycji.

 

Każdy twierdzi coś innego a śledzenie i przewidywanie rozwoju cen akcji, funduszów lub produktów zajmuje wiele czasu, który lepiej jest wykorzystać dla bardziej interesujących zajęć. W jaki sposób pracować nad rozwojem swego portfela inwestycyjnego, który umożliwi tobie rozwój i zapewni dobry pasywny dochód (tzn. pieniądze, których nie zdobędziesz pracując)? Opracowaliśmy dla ciebie 7 rad + 1 radę w bonusie, dzięki którym w ciągu 5 minut dowiesz się jak działa świat inwestycji.

 

1. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować pieniędzy

Jeżeli nie posiadasz stabilnego dochodu, na pewno myślisz o tym, że może wystąpi sytuacja, kiedy będziesz potrzebować pieniędzy lub czegoś, co możesz na pieniądze wymienić. Dlatego w inwestycjach zwracaj uwagę na ich płynność. Inwestycje o właściwej płynności finansowej łatwo wymienisz na pieniądze lub inne wartości kapitałowe, co stanowić dla ciebie będzie zabezpieczenie w przypadku zaistnienia trudnych sytuacji w twoim życiu.

 

2. Przyszłość tak, ale niezbyt odległa

Właśnie dlatego, że nigdy dokładnie nie wiesz, na co i kiedy będziesz potrzebować pieniędzy, nie najlepiej jest spoglądać w zbyt daleka przyszłość. Oszczędzanie emerytalne, z którego będziesz mógł skorzystać po wielu latach od jego rozpoczęcia, jest inwestycją, której obecnie nie potrzebujesz. Oszczędzanie emerytalne rozpocznij mając około 35 lat.

Ale oczywiście patrz w przyszłość. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie długoterminowej inwestycji o solidnej płynności. Oznacza to, że będzie długo działać na twoją korzyść, będziesz na niej zarabiać, a jednocześnie szybko ją sprzedasz, kiedy będzie wymagała tego twoja sytuacja.

Nie ma więc wątpliwości, że dobrze jest sięgnąć po złoto jako historycznie sprawdzone aktywa. Lokujesz środki w złocie, działa ono jako zabezpieczenie na wypadek gorszych czasów i jednocześnie kiedykolwiek i gdziekolwiek je sprzedasz.

 

3. Ważna jest regularność

Przy inwestowaniu, głównie w początkach, obowiązuje, że nie jest ważne, jak dużym budżetem dysponujesz. Ważna jest regularność. Kiedy rozpoczynasz swoją karierę inwestorską w młodym wieku, wystarczy odkładać 5-10 % ze swoich dochodów i pomału budować swój portfel inwestycyjny. Małe rzeczy, robione regularnie, mają większy sens niż duże rzeczy zrobione jednorazowo. To obowiązuje wszędzie. Przy treningu, nauce i inwestycjach.

 

4. Porozmawiaj z rodzicami

Czy rodzice założyli już dla ciebie rachunek oszczędnościowy? Mogą zacząć już teraz, powinni część twojego "kieszonkowego" przeznaczyć na coś, co później przyniesie określone zyski. Porozmawiaj z nimi, udajcie się do doradcy finansowego i poszukajcie wspólnej drogi, gdzie macie lokować część tych pieniędzy.

Ponownie lepiej sięgnąć po bardziej płynne formy, w których stopniowo będą deponować pieniądze.

Jeżeli na przykład skorzystacie z naszego iiplanu, już przy 500 koronach miesięcznie, kończąc szkołę będziesz dysponować solidną kwotą ulokowaną w złocie, jest to bezsprzecznie, ze względów strategicznych, jedna z najlepszych form inwestowania. Cena złota w perspektywie długookresowej rośnie a zapłacisz złotem w dowolnym miejscu na świecie.  

 

5. Jeszcze możesz zaryzykować

Młodość ma wiele wad, ale jedną nie podlegającą dyskusji zaletą inwestycyjną jest to, że jesteś (jak na razie) sam - bez dzieci, na które musisz łożyć i bez kredytu hipotecznego na karku. Kiedy zaryzykować, jak nie teraz?

Możesz wybrać wiele zyskownych, ale bardziej ryzykownych inwestycji, takich jak np. akcje. Ale uważaj, nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę i do bardziej ryzykownych inwestycji dołącz bezpieczne, które zabezpieczą ci tyły.

 

6. Fundusz mieszkaniowy? Oczywiście!

W przeciwieństwie do oszczędzania emerytalnego mieszkaniowe programy oszczędnościowe na pewno są opłacalne. Im wcześniej tym lepiej. W przyszłości będziesz musieć pomyśleć o mieszkaniu i biorąc pod uwagę obecną sytuację zabezpieczenie środków na ten cel staje się koniecznością. Przy przeprowadzaniu się do własnego mieszkania, zmniejszysz początkową inwestycję, a więc własne mieszkanie nie będzie stanowić dla ciebie aż tak dużego obciążenia. Ponadto własna nieruchomość naprawdę opłaca się.

 

7. Dziel i rządź

Traktuj swoje inwestycje jako całość i nie koncentruj się tylko na jednej inwestycji. Obecnie istnieje tendencja do dzielenia pieniędzy na trzy obszary - papiery wartościowe (akcje, obligacje, itp..), nieruchomości i produkty. Każda część spełnia więc określoną funkcję i łącznie działają w każdej sytuacji.

Z nieruchomościami możesz zacząć od własnego mieszkania, na które zaoszczędzisz poprzez wspomniany fundusz mieszkaniowy. W przypadku produktów zalecamy sięgnięcie po złoto jako formie zabezpieczenia pieniędzy. Złoto nie podlega inflacji (zmniejszaniu siły nabywczej pieniądza) i prosperuje także w okresie kryzysu.

 

plus 1 rada w bonusie. Pozwól sobie poradzić

Jeżeli nie chcesz przeglądać wykresów cen poszczególnych aktywów i rozpatrywać ofert produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, udaj się do specjalisty. Doradcy finansowi zajmują się tym i potrafią udzielić rad, jak rozpocząć oszczędzanie i w co inwestować.

Jednocześnie sięgnij po programy oszczędnościowe i inwestycyjne, które dostosują się do twoich wymagań i odciążą cię we wszystkich nudzących ciebie czynnościach. Dlaczego takim programem jest także nasz iiplan, przeczytasz tutaj.

Teraz pozostaje nam tylko życzyć wiele szczęścia w inwestowaniu i  jeżeli artykuł pomógł tobie, będziemy zadowoleni, jeżeli przekażesz go dalej w swojej sieci społecznościowej i poszerzysz horyzonty także swoich znajomych.