Investice do zlata vám zajistí důstojné stáří

Ing. Filip Horáček Ph.D., obchodní ředitel IBIS InGold®

01. 04. 2015

Investice do cenných kovů se stávají novým trendem v oblasti finančního poradenství a stále častěji součástí běžného portfolia rodiny. O zlatě jako formě investice pro zajištění stáří jsme hovořili s Ing. Filipem Horáčkem Ph.D., obchodním ředitelem společnosti IBIS InGold, a. s.

Proč si myslíte, že je investice do zlata vhodnou formou zajištění na důchod?
Zlato patří již po tisíciletí mezi tradiční formy uchovávání majetku. Vzhledem k trvalému růstu ceny zlata z dlouhodobého pohledu, je zlato vhodné jako vynikající nástroj pro spoření na stáří. Investice do fyzického investičního zlata je vhodnější zejména pro dlouhodobější pravidelné investování, než pro jednorázové spekulativní nákupy. Investor, který si pravidelně do zlata odkládá určitou částku, využívá při svém nákupu efektu průměrování ceny. Tato metoda eliminuje možnost nevýhodného nákupu a poskytuje z dlouhodobého pohledu velice zajímavé zhodnocení.
 
O jakém zhodnocení mluvíme? Můžete to přiblížit?
Ano, je to naprosto jednoduché. V roce 1971, kdy se měnový systém „odtrhl“ od zlatého standardu, byla tržní cena jedné trojské unce zlata (31,1 g) 37 USD. V současné době se cena trojské unce pohybuje kolem hranice 1 200 USD.
 
Na korunovou cenu zlata má, kromě vývoje samotné ceny vzácného kovu, také významný vliv vývoj kurzu amerického dolaru. Kdo investoval loni a prodal letos, vydělal podle okamžiku nákupu 10 – 25 %.
 
 
Čím je dáno, že zlato takto zajímavě zhodnocuje investici klienta?
Celá věc je velice jednoduchá. Zlata je na planetě omezené množství, neumíme jej vyrobit, nepodléhá korozi ani sublimaci. Z výše uvedených důvodů je zlato vnímáno jako tradiční uchovatel hodnoty. Jeho cena je dána tržní nabídkou a poptávkou. Pokud cena zlata roste, otevírají se nové doly, jejichž těžba je nákladná a nevyplatí se je otevřít při nízké ceně (např. ve velkých hloubkách, pod mořem, atd.). Pokud cena zlata klesne pod určitou hranici, některým dolům se nevyplatí pokračovat v těžbě a jednoduše těžbu omezí a případně se dočasně zavřou. Na trhu se sníží množství zlata a poptávka časem cenu opět vytáhne nahoru. Jak bylo nedávno prezentováno na světovém ekonomickém fóru v Davosu, dochází neustále k rozevírání globálních nůžek mezi bohatými a chudými. Na konci roku 2015 ovládne 1 % nejbohatších lidí planety majoritní většinu světového bohatství. Z výše uvedeného důvodu roste i trh s luxusním zbožím a můžeme i nadále očekávat rostoucí poptávku po zlatě, a tím logický nárůst jeho ceny. Příkladem jsou nové hodinky firmy Apple, které mají být ve své luxusní formě z 18karátového zlata. Apple jich chce vyrobit milion měsíčně. Zlato je mimo jiné také vynikající vodič, což zvyšuje jeho význam v průmyslové výrobě, IT a dalších oborech. Pouze cena zapříčiňuje, že se zlata využívá ve výrobě velice málo. Se vzrůstající životní úrovní můžeme očekávat nárůst poptávky i v této oblasti. Zmíněné mechanismy zapříčiňují neustálý růst ceny zlata a dělají z něj z dlouhodobého pohledu bezpečnou investici.
     
Mluvíte o bezpečné investici, ale co když přijde nějaká krize, převrat nebo měnová reforma? Ptám se záměrně, protože u spoření na stáří lidé odkládají prostředky velmi často i na dlouhou dobu, proto je podstatné zvážit veškerá možná rizika.
V takových situacích je zlato vůbec nejbezpečnější. V dobách krize cenné papíry klesají a investoři se obrací k tradičním formám uchování hodnoty, mezi nimiž je zlato na prvním místě. Rostoucí poptávka po zlatě raketově zvyšuje růst ceny zlata a zhodnocuje klientovu investici. V případě měnové reformy je to vůbec nejvíce zřejmé. Kdo má prostředky v penězích, hodnotu ztrácí, naopak ve zlatě je hodnota zachována. Mohli jsme vidět nárůst ceny zlata z předkrizové úrovně 800 USD za trojskou unci v roce 2008 až na téměř 1 900 USD v září roku 2011. Zlato má ovšem ještě jednu zcela unikátní vlastnost – jde o „univerzální světovou měnu“. Pokud například nebude výhled české koruny dobrý, může klient směnit svůj slitek za americké dolary, čínské juany či jinou používanou měnu.
 
To zní zajímavě!
Ano, zlato je v klientově portfoliu investic takovým stabilizátorem. V klidových dobách je portfolio zhodnocováno standardně, některá aktiva vydělají méně, jiná více, některá prodělají. Ale v době krize většinou padají všechna aktiva a zlato roste. Proto by zlato nemělo chybět v žádném portfoliu, obzvláště u těch
dlouhodobě nastavených.
 
Jak je to s likviditou zlata - s přeměnou zlata na hotovost?
To je důležitá otázka. Naše společnost prodává investiční slitky rafinerie PAMP, což je největší světová rafinerie, která ovládá 50 % světového trhu s investičními slitky o gramáži 1 – 50 g. Investiční zlato má pouze jednu tisícinu nečistot a jedná se o nejčistější formu zlata, kterou jsou lidé technologicky schopni vyrobit. Velikost a proslulost rafinerie ve světě investičního kovu dělá z investičních slitků PAMP produkt známý po celém světě. Slitky jsou snadno směnitelné za finanční prostředky nejen v ČR, ale i ve světě. Samozřejmě je možné provést směnu i u naší společnosti, což asi bude pro českého investora nejčastější případ. Cena slitku je zákazníkovi poukázána na jeho účet do 48 hodin od předání slitku k výkupu.
 
Bavíme se o spoření na důchod. Ne každý má prostředky, aby mohl nakupovat zlato. Jaká je minimální investice?
Máte pravdu, aby mohlo být zlato považováno za standardizovaný nástroj spoření na stáří, jakým je například penzijní připojištění, je nezbytné, aby bylo dostupné každému. Naše společnost vytvořila plán pravidelného investování do fyzického zlata s postupným nákupem investičních slitků, tzv. iiplan®. Tato  forma investice umožnuje spořit ve zlatě od 100 Kč, a tím se iiplan® stává produktem dostupným široké vrstvě obyvatel. Vzhledem k velice zajímavému zhodnocení, růstu ceny zlata v okamžiku nejistot v ekonomice, snadné likviditě a možnosti spoření již od 100 Kč, považujeme tuto investici za vynikající formu spoření na stáří.