Investováním se plní sny. Jak sestavit portfolio do každého počasí?

Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

06. 11. 2019

Proč se bohatí lidé nebojí zlých časů? Proč se nestrachují o své investice, a dokonce i ve chvíli, kdy nastane ekonomická krize, jejich peníze prosperují a samy generují další finance? Skoro to vypadá, jako by věděli něco, co ostatní nevědí. Existuje snad nějaký trik, jak zajistit, že o uložené peníze nelze přijít?

 
Skutečně ano. Bohatí v každé situaci bohatnou a chudí chudnou. Ale není to mávnutí proutku, které takový koloběh tvoří. Ve skutečném světě dokáže kouzelný účinek zařídit chytré, dobře sestavené investiční portfolio, které bude fungovat za každého počasí.
 
 

Volba je na Vás

Ještě, než dojde na sestavování investičního portfolia, je důležité vysvětlit si další, velmi zásadní, rozdíl mezi bohatými a chudými lidmi. Bohatým se člověk nestane přes noc a je nutné na své cestě k penězům zapracovat. A třeba i něco obětovat. 
 
Chudí lidé zůstávají chudými, protože si ukládají svoje peníze do věcí, které jim sice přinesou chvilkový pocit uspokojení jejich krátkozrakých tužeb, ale z dlouhodobého hlediska často nemají pražádný přínos. Naproti tomu si bohatí lidé uvědomují, že je lepší, když jim na radost přinášející věci vydělají jejich vlastní peníze. Proto investují. A trpělivě čekají, až jim jejich uvědomělost přinese ovoce. A nejen ovoce, ale hlavně peníze a finanční stabilitu. 
 
Pro lepší a finančně nezávislejší život je dobré (pokud ne nutné) dívat se dopředu dál než do výloh v obchodních centrech, je na čase ukázat si, jak své peníze investovat správně.
 
 

Je risk zisk?

Obecně platí, že rizikovější investice většinou přináší vyšší výnosy. Na první pohled se může zdát, že risk je zisk. To ovšem neplatí při dlouhodobé „práci investora“. Je bez diskuse, že riskovat je vzrušující, ale pokud velká část peněz doplatí na závislost svého investora na adrenalinu, je to špatně. 
 
Na druhou stranu ty zcela bezpečné investice nemusí přinést zajímavé výnosy a nedostanou člověka z mrtvého bodu. Jak si tedy správně vybrat, kam uložit peníze, aby se vrátily i s posilou a zároveň neriskovat jejich kompletní ztrátu? 
 
Je to prosté. Nikde přece není psáno, že se musí investovat jen do jednoho druhu aktiv. Možností je mnoho, důležité je rozdělení peněz na více „front“, které si budou vzájemně krýt záda a které obsadí jak výnosné, tak i velmi bezpečné – defenzivní – pozice. Chytrou diverzifikací investic brzy vznikne portfolio pevné v základech, bezpečné a generující dostatečné zhodnocení. 
 
I tady je ale třeba hledět na efektivitu a netříštit své peníze na všechny světové strany.
 
 

Bezpečné portfolio 

Ukázalo se, že nejlepší portfolio, které odolá nejrůznějším výkyvům a změnám na trzích, vzniká rozdělením dlouhodobých financí do tří částí. Každá z nich s sebou nese své výhody. Dobře rozmístěné tři pozice budou vydělávat dostatek peněz a zároveň minimalizují riziko jejich ztráty. 
 
První díl majetku by měly tvořit investice do cenných papírů. Právě ty přinášejí příjemný výdělek, ale mohou s sebou nést i jistou, nezanedbatelnou míru rizika. Příkladem takové investice mohou být všeobecně známé akcie nebo dluhopisy. Jejich výhodou je, že se dají rychle koupit a rychle prodat. Vcelku zásadní nevýhodu představuje to, že někdy mohou zcela ztratit hodnotu, stejně tak pak zmizí peníze v nich uložené. U cenných papírů tedy platí dvojnásob, že obezřetnost je na prvním místě. 
 
Nemovitosti jsou velmi jistou a praktickou možností pro uložení peněz. Proto by právě ty měly tvořit druhý díl. Skvělým začátkem je koupě vlastního bytu, domu nebo pozemku. Bydlet ve vlastním je v každém případě výhodnější. A čím dříve se začne s vlastním bydlením, tím lépe, z mnoha důvodů. Později je moudré přidat ke svému bytu i nějaké další nemovitosti, které budou sloužit k pronajímání a stanou se tak zdrojem příjmu. 
 
Třetí, a možná nejdůležitější, díl portfolia chrání investice zbývajících dvou dílů. Mělo by ho tedy tvořit nějaké defenzivní aktivum, bezpečný majetek. Zde nastává problém v podobě rozhodovací paralýzy. Možností je nekonečně mnoho a vybrat si tu správnou je zásadní krok. Zkušenosti investorů ukazují, že investiční zlato a drahé kovy jsou ideální volbou při hledání defenzivního aktiva. Přidání zlata do portfolia může zvýšit jeho výnosnost tím, že snižuje ztráty a zajišťuje likviditu v době obtížných podmínek na trhu. 
 
 
 
 
 

Zlatá pojistka pro budoucnost 

Zlato jako takové je staré jako lidstvo samo (a ještě starší) a vždy bylo a bude velmi cenné. Jeho hodnotu prověřila historie. Šperky z drahého kovu se používaly již odpradávna a oslovení „zlato“, které se používá pro ty nejbližší, přece taky nevzniklo jen tak. Zlato je prestiž. Zlato je elegance. Zlato funguje.
 
Jako součást portfolia zastupuje právě třetí, defenzivní díl. Chrání finance na ostatních frontách. Proč? Zlato prosperuje v dobách, kdy se všechno ostatní hroutí. Inflace mu prospívá a ekonomické krize jeho cenu vystřelují k nebesům. Stačí se podívat na začátek desetiletí. Banky krachovaly, krize byla všeobjímající. Zlato bořilo své cenové rekordy. 
 
Velmi oblíbenou bezpečnou investicí byly svého času (a není tomu dlouho) státní dluhopisy. V letošním roce ale nastal obrovský problém, když se jejich úroky přehouply do záporných čísel, a to i v papírech na dvacet let. Dluhopisy v hodnotě téměř 17 bilionů dolarů, skoro třetina globálního dluhového trhu, mají nyní záporný výnos. Zjednodušeně řečeno ten, kdo žádá o půjčku, nutí svého věřitele, aby mu zaplatil za to, že mu dá své peníze. 
 
Samotné centrální banky začaly zvyšovat nákupy investičního zlata. Zlatem zajišťují ostatní rezervy, které drží. Za první pololetí letošního roku nakoupily centrální banky téměř 400 tun zlatého kovu a předpokládá se, že za celý letošní rok nakoupí více než 700 tun. Nejspíš tak bude překonán i loňský rok, který se zapsal jako rok, v němž centrální banky realizovaly největší nákupy za posledních 50 let. 
 
Postup centrálních bank by měl být příkladem i pro správu rodinných financí. Zlato již není tak nedostupné, jak bylo. S nástroji jako iiplan od IBIS InGold lze spořit do kovu již od 100 Kč měsíčně. Taková investice se vyplatí a přináší dlouhodobé bezpečí ostatním uloženým penězům a klid samotnému investorovi. 
 
Závěrem se hodí konstatovat, že vystoupit z koloběhu chudnutí a řešení peněz je velmi snadné. Stačí jen své finance správně, rozumně a bezpečně ukládat.