Jaki będzie rozwój rezerw krajowych banków? Złoto ma większe szanse niż Bitcoin, twierdzą analitycy

Redakcja IBIS InGold

27. 04. 2022

Konflikt na Ukrainie to bez wątpienia jeden z najpoważniejszych konfliktów od dłuższego czasu. Nikt nie spodziewał się, że coś takiego wydarzy się w Europie. Według analityków to, co dzieje się obecnie w Europie Wschodniej, będzie miało duży wpływ na rynki finansowe i sytuację geopolityczną przez kilka najbliższych lat.

 

„Wyniki naszej analizy sugerują, że nastąpi dramatyczny wzrost cen złota i bitcoina” – piszą w swoim raporcie analitycy funduszu VanEck, Natalia Gurushina i Eric Fine. Szacują, że cena za uncję trojańską złota może sięgać nawet 31 tys. dolarów. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że metale szlachetne będą tradycyjnymi aktywami rezerwowymi banków narodowych.

Ze względu na napiętą sytuację geopolityczną i zmieniające się globalne rynki finansowe, VanEck opracował scenariusz, który może stać się rzeczywistością w nadchodzących latach. Analizy te opierają się na porównaniu aktualnych rezerw złota i globalnej podaży pieniądza.

„Niektóre kraje nie mieszczą się w tabeli, na przykład Japonia ma dużo pieniędzy w obiegu, a mało złota, podobnie jak Wielka Brytania czy Chiny” – komentują sytuację w obszarze banków centralnych, które w zeszłym roku znacząco zwiększyły swoje rezerwy złota. Jednak zdaniem analityków banki centralne będą musiały ponownie zwiększyć swoje rezerwy, aby zwiększyć ogólną stabilność gospodarczą poszczególnych krajów. Zakłada się, że w przyszłości sięgną po złoto, popularne krypto waluty nie mają takiej szansy.

Jednak Gurushina i Fine kilkakrotnie powtarzali w raporcie, że ich prognozy opierają się na skrajnych scenariuszach. Mają one raczej stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat rozwoju rezerw banków centralnych. Zauważyli, że prawdopodobieństwa zastosowane w ich prognozie muszą być mocno brane pod uwagę i subiektywnie korygowane.

„Na przykład inwestor, który widzi 10% szansy na to, że złoto stanie się głównym aktywem rezerwowym, może powiedzieć, że cena w naszym„ ekstremalnym scenariuszu „31 000 USD za uncję reprezentuje oczekiwaną cenę docelową 3 100 USD za uncję”, zawarli w swoim oświadczeniu.

Dla inwestorów w fizyczne złoto spełnienie „ekstremalnego scenariusza” podniosłoby cenę uncjowej sztabki złota Lady Fortuna do 152 tys. zł. Jeśli zostanie spełniony „ekstremalny scenariusz” 10%, cena uncji Lady Fortuna może wynieść około 15 200 zł. Wyniki analizy VanEcka sugerują tak dramatyczny wzrost ceny złota.