Jelentés a nemesfémek világpiacáról 2019. negyedik negyedév
22. 01. 2020
Az év végére az arany meghaladta az 1 525 dollár / trójai uncia árat, emelkedése +19% -ot tett ki a teljes 2019-es évre. Növekedését már régóta erősen befolyásolja a központi bankok viselkedése - mind az általuk meghatározott kamatlábak, mind a központi bankok hatalmas aranyfelvásárlása révén. Az USA és néhány más ország közötti bonyolult kereskedelmi kapcsolatok és a bányászok nehézségei is befolyásolták a nemesfémek árát...
2020. január 3, Prága - 2019 utolsó negyedéve egy várt enyhe korrekciót hozott az aranynál. Az arany ára az év eleje óta emelkedik, növekedése szeptemberben tetőzött. Noha a növekedés nagyon meredek volt, az árkorrekció nem volt olyan jelentős, mint amire számíthattunk volna. Az arany ára 9 hónapon belül 19%-kal emelkedett, amelyet enyhe gyengülés (5%) követett. De a december teljes mértékben ellensúlyozta ezt a veszteséget, és az arany 19%-kal zárta a 2019-es évet. Az aranynövekedés oka nem változott - az általában alacsony kamatlábak és azok további csökkentése, az Egyesült Államok Kínával és az EU-val folytatott kereskedelmi háborúi, valamint a világgazdasági recesszió miatti aggodalmak.
Novemberben az arany tőzsdei ára egy ideig 1450 dollár/trójai uncia alá esett, majd 1480 dollárra tért vissza, az év végére ismét meghaladta az 1500 dolláros pszichológiai küszöböt, majd unciánkénti 1,525 dollárra erősödött. Növekszik azon befektetők száma, akik meg vannak győződve róla, hogy egy újabb hosszú távú arany emelkedési időszak küszöbén állunk - hasonlóan a 2009-2011-es időszakhoz, amikor az arany ára 700 dollárról unciánként 1900 dollárra emelkedett.
Szintén figyelemmel kell kísérni a tőzsdei helyzetet, amely rögzíti az emelkedéseit. A Down-Jones-index meghaladta a 28.500 pontot, ám az arany árára nem volt igazán negatív hatása. Jelenleg érdekes módon a részvények és az arany is erősödnek. Ennek oka valószínűleg az, hogy a befektetők rövid távon próbálnak keresni a növekvő tőzsdén, miközben hosszú távú fedezettel ellensúlyozzák a kockázatokat az arannyal. A tőzsdei kockázatokat rendszerint a lehető leghosszabb ideig elfojtják, de ez még esetleg el is mélyítheti a lehetséges pénzügyi válságot. Minél nagyobb a szakadék a vállalatok valós értéke és a tőzsdei érték között, annál fájdalmasabb a valósághoz való visszatérés.
A várt problémák mellett azonban váratlan problémák is felléphetnek. Az USA és Irán között lappangó konfliktus lehet az egyik. Nem csak a konfliktusoktól való félelem növeli az arany árát. Mégis, ez az elsődleges ok. Másodlagos lehet az a tény, hogy ha a Közel-Kelet helyzete javul, az olajárak logikusan növekedni fognak. Ennek következtében magasabb inflációs rátára számíthatunk. Az olaj szükséges alapanyag a gazdaság minden ágazatában, és áremelkedése azonnal tükröződik az áruk és a szolgáltatások áraiban. Tehát az aranyárat nem csak a konfliktus félelme, hanem az infláció félelme is befolyásolja. A történelemből tudjuk, hogy az arany az egyetlen hatékony gyógymód az inflációra.
Még a központi bankok is úgy vélik, hogy az arany jó fedezeti eszköz. Ezt a folyamatos hatalmas felvásárlások bizonyítják. A 2019-es év az ún. Aranyszabvány óta a legnagyobb mértékű felvásárlást hozta, ez 668 tonna arany értékesítését jelentette. Ebben az évben a vásárlások várhatóan újra rekordszintet mutatnak. Nyilvánvaló, hogy a jegybanki kereslet egyre növekvő szerepet játszik az arany iránti keresletben, és növeli az arany árát.
Nemesfémek 2019 negyedik negyedévében