Jistota a bezpečí se spořením do zlata

Ing. Filip Horáček Ph.D.obchodní ředitel IBIS InGold®

01. 10. 2016

Dnešní svět nabízí mnoho možností, kam uložit své úspory a jak se zajistit. Na druhou stranu ovšem existuje mnoho faktorů, které výsledek našeho úsilí ovlivní. Některé dokážeme odhadnout, jiné jen stěží.

Situace na trhu připomíná klid před bouří. Na první pohled je vše, jak má být. Nezaměstnanost se v české ekonomice pohybuje na rekordně nízké úrovni, Ministerstvo financí vykazuje vyrovnaný státní rozpočet, ministr financí získal u příležitosti zasedání MMF a světové banky ve Washingtonu ocenění prestižního časopisu Emerging Markets pro nejlepšího ministra financí zemí střední a východní Evropy za rok 2016. Česká republika je považována za bezpečnou zónu a na kapitálových trzích je schopna půjčovat si prostředky dokonce se zápornou úrokovou sazbou.
 
Na globální úrovni to vypadá podobně pozitivně. Americký trh práce vykazuje rostoucí zaměstnanost, guvernéři Fedu stále intenzivněji naznačují plánované zvyšování úrokových sazeb signalizující sebevědomý postoj americké ekonomiky. Evropská centrální banka avizuje od března 2017 omezování výkupu státních dluhopisů, což jasně naznačuje zvyšující důvěru ECB v evropskou ekonomiku. Kartel OPEC se dohodl na snížení těžby ropy, což se pomalu promítá do růstu cen, na který všichni ekonomové již netrpělivě čekají. Dokonce se podařilo úspěšně, bez nějaké velké katastrofy na kapitálových trzích, zvládnout obávaný brexit.
 
Potud je vše nadmíru pozitivní. Je ale ekonomická situace opravdu tak dobrá? Pojďme se na ni podívat z vyšší perspektivy.
 
Podle Mezinárodního měnového fondu se ve světě zvyšuje míra zadlužení. Aktuálně dosahuje rekordních 225 % světového HDP. Asi dvě třetiny tvoří zadlužení soukromého sektoru, zbytek je veřejný dluh, který se zvýšil z loňských 70 % na aktuálních 85 % HDP.
 
Statistiky EU ukazují, že výše nesplácených úvěrů poskytnutých hlavními bankami eurozóny se loni přiblížila jednomu bilionu eur. Firemní bankroty dosáhly
svého vrcholu po finanční krizi v letech 2007 a 2008 a jsou stále vyšší než před krizí. Zhruba polovina nových firem nepřežije prvních pět let života. Loni v západní Evropě zbankrotovalo téměř 175 tisíc firem. Vzestup bankrotů byl výrazný hlavně v jižní Evropě.
 
Podle poslední zprávy MMF je tretina nejvetších bank nejbohatších zemí sveta tak slabých, že jejich problémy nevyreší ani ekonomické oživení, ani růst 
úrokových sazeb. Zpráva fondu pripouští, že částecne je na vině současné ekonomické prostredí a nízké, dokonce záporné, úrokové sazby. Mezi dvanácti bankami, které v zátežových testech provedených Evropským bankovním úřadem dopadly nejhůře, se umístily například italská UniCredit, francouzská Société Générale, německá Deutsche Bank nebo rakouská Erste Group.
 
V červenci jsme mohli sledovat, jak odstartování brexitu odhalilo dlouhodobý problém předlužení italského bankovnictví. Zadlužení Itálie dosáhlo výše 2,2 bilionu eur, což odpovídá 130 % HDP. Polovina všech špatných půjček v eurozóne, v držení veřejné obchodovatelných bank, se nachází právě u italských
bankovních ústavů.
 
Potíže italského bankovního systému se podařilo odsunout pomocí likvidity, a bohužel i pomocí zapojení italských penzijních fondu. Probudil se však další spící problém v podobe Deutsche Bank. Nejde zde o Deutsche Bank samotnou, ale o příčiny, které dopadají na celý bankovní trh. Jedná se o extrémně nízké, někde dokonce záporné sazby, které podrývají schopnost bank generovat příjmy. Druhou příčinou je zpomalující se ekonomika, která zhoršuje finanční bonitu bankovních dlužníku. Třetí oblastí jsou pokrivené finanční trhy, na než se hrnou nove natištené peníze a intervence centrálních bank. Deutsche Bank pouze symbolizuje potíže celého bankovního sektoru.
 
Situace připomíná naleštený palác stojící na nohách z hlíny v okamžiku, kdy se blíží velká voda. Stačí, aby si voda našla skulinu v protipovodnových zábranách, a celý palác se muže naráz zřítit.
 
Kam v takových chvílích investovat? Jednou z vhodných příležitostí je zlato. Každý školák ví, že cena zlata v dobách nejistoty, v porovnání s tradičními
aktivy, roste. Je zde celá řada příkladu, ale asi nejpříhodnejší je situace z roku 2008, před poslední krizí, která se velmi nápadne podobá současnosti. Po
vypuknutí krize se cena zlata vydala vzhůru a vyrostla o 280 %. Tradiční aktiva v uvedené dobe ztrácela průměrně 50 %.
 
 
Investiční slitky nebo mince může investor nakoupit jednorázově nebo je nakupovat postupně prostřednictvím pravidelného investování. Při nákupu drahých kovu investori řeší nejčasteji tři otázky. Nejzásadnejší je jistota a garance, že nakoupí originální a ryzí investicní slitky nebo mince. Řešením je výběr
osvědčeného prodejce s dobrými referencemi. Nyní se však nabízí ješte další možnost. Pravost slitku od prední švýcarské rafinerie PAMP® si mohou klienti
oveřit sami.
 
Rafinerie PAMP® nabízí unikátní technologii VERISCAN™, díky které je možné získat ověření, že slitek pochází z její výroby a nebyl nijak pozměněn. Stejně, jako je originální otisk prstu každého člověka, tak je také specifická struktura povrchu každého jednoho slitku. Rafinerii se podařilo jedinečnou a zezaměnitelnou strukturu slitku zdokumentovat a založit do digitálního archivu ihned po jeho vyrobení.
 
Slitky PAMP® s logem VERISCAN™ je možné ověřit u distributora nebo si ověření slitku (do hmotnosti 31,1 g) muže provést sám investor pres aplikaci VERISCAN™ pro iPhone. Aplikaci si jednoduše stáhne a nainstaluje do svého iPhonu. IBIS InGold®, jako oficiální distributor rafinerie PAMP®, je také technologií VERISCAN™ vybaven a svým zákazníkům nabízí ověření všech slitku s logem VERISCAN™. K ověření využívá kvalitní skener s připojením na databázi rafinerie PAMP®. Po ověření slitek není nijak poškozen nebo označen.
 
Druhou častou starostí je otázka, kde zlato skladovat. Samozřejmě je možné pořídit si trezor nebo pronajmout bezpečnostní schránku. IBIS InGold® svým zákazníkům nabízí uskladnění slitku po dobu trvání uzavřené smlouvy iiplan® zdarma. Tato výjimečná nabídka platí pro smlouvy sjednané do konce letošního roku.
 
Mnozí investoři se obávají propadu ceny zlata. A zde IBIS InGold®, v době záporných úroku, přichází s naprosto výjimečným bonusem pro své zákazníky – garantovanou minimální výkupní cenou. Garance je nastavena na nejčastěji nakupované investiční zlaté slitky a mince a je nabízená u aktuálně  jednávaných smluv iiplan®. U 5 g je garantována minimální výkupní cena ve výši 7 000 Kč (aktuální výkupní cena je 5 400 Kč), u 10 g ve výši 14 000 Kč (aktuální výkupní cena je 10 500 Kč) a u trojské unce je garantována minimální výkupní cena ve výši 43 000 Kč (aktuální výkupní cena je 32 200 Kč). Garanci lze uplatnit po dospoření všech kusu (minimálně 25 kusu), nejdříve však po 18 letech. Zákazník muže zlato kdykoli odprodat (i v průběhu spoření) za cenu tržní, nejhůře však po 18 letech za cenu garantovanou. Smlouvu iiplan® s garancí je možné uhradit i jednorázové, což z ní dělá vhodnou příležitost pro umístění volných prostředku s garantovaným výnosem.
 
Investiční zlato patří do vyváženého portfolia. Nyní se nabízí možnost investici do zlata posílit výše uvedenými bonusy. Je možné získat ještě více jistot a vetší bezpečí?