NÁZOR: Jak si peníze dobře uložit aneb osobní bohatství není jen o výši příjmů

Radim Ryška, Key Account Manager IBIS  InGold®, a. s.

31. 10. 2018

Peníze. Už po staletí nám pomáhají plnit si naše touhy a usnadňují nám cestu k vytyčeným cílům. Měří se jimi úspěch, životní úroveň a často také kvalita člověka. Ať chceme, nebo ne, peníze jsou nedílnou součástí našich životů.

Již 94 let si 31. října svět připomíná Den spoření. Toto datum mu bylo přiřazeno symbolicky na poslední den světové konference spořitelen v italském Miláně v roce 1924. Jejím cílem bylo zvýšit povědomí o spoření a vyzdvihnout jeho význam jak mezi finančními institucemi, tak veřejností. Spoření je důležité pro státní ekonomiky, pro domácnosti i jednotlivce, na tak celosvětově probíhá mnoho akcí, které mají za cíl zvednout vzdělanost v této oblasti.

Na jedné misce vah jsou úspory a na druhé dluhy. V různých etapách života se mohou váhy vychylovat na obě strany. Je však důležité, aby se dluhy nikdy nevymkly kontrole a rodina měla vždy dostatečné příjmy na jejich bezproblémové splácení.

Zadlužení českých domácnosti roste
Letos se jejich dluhy podle ČNB navýšily oproti roku 2017 o 112 miliard korun. Nízká úroková sazba je lákavá, ale zároveň i nebezpečná. U hypoték její výše z nedávných nízkých hodnot narůstá a může se v budoucnu pohybovat kolem psychologické hranice 5 %. Jaká bude úroková míra u spotřebitelských půjček? Budou rodiny schopny splácet své závazky?

Zadluženosti se dá rozumnou cestou zabránit a nepotřebuje to mnoho. Jednou z cest je odkládání financí – spoření. To naštěstí není většině Cechu cizí. Různými způsoby si spoří asi 90 % občanu v produktivním veku a v průměru odkládají 3 600 korun měsíčné. Dvě pětiny z nich se pouští i do investování, nejčastěji do podílových fondu, nemovitostí, akcií a drahých kovů.

Největší část úspor, téměř 2,5 bilionu korun, mají české domácnosti uložené u peněžních institucí. Na běžných účtech, které nenesou zpravidla žádný úrok, leží neuvěřitelných 1,3 bilionu korun. Jednu desetinu úspor nasměrovaly české domácnosti do stavebního spoření, čtvrtinu svých úspor mají v penzijním spoření a investičních.

To svědčí o tom, že Cesi jsou v otázce spoření spíše konzervativní a hledají bezpečné, státem zajištěné vklady. Ale ani to nemusí být nejrozumnější. Výnosy z běžných a spořicích úctu nepokrývají inflaci a vklady jsou pojištěné jen do určité výše.

V tom, aby se lidé do investování pustili ve vetší míre, brání především neznalost nabídky a možností produktu. Častým argumentem je nedostatek finančních prostředku. Přitom díky pravidelnému spoření je možné u investičních společností pravidelně nakupovat již s platbou od 300 korun, u cenných kovu již od 100 korun.

Mezi Čechy roste obliba investic do cenných kovů
Do zlata a stříbra přesouvá své finanční rezervy 14 % investoru. Trh s drahými kovy je u nás ale stále na svém začátku. Investiční zlato vnímá jako zajímavou investici téměř polovina Cechu, takže by se mohlo postupně stávat běžnou součástí rodinných investic, jak je to běžné například v Německu, USA a Kanadě.

Žlutý kov je stabilní, finanční krize jeho ceny spíše prospívají, nepodléhá inflaci a čas ho zhodnocuje. Působí však dojmem, že je potřeba mít desítky tisíc korun, aby se do něj daly peníze uložit. Tak tomu ale není. S inteligentním investičním plánem – iiplánem, od společnosti IBIS InGold se dá spořit do zlata už od 100 korun měsíčné. Po každé připsané platbě si zákazník nakoupí odpovídající část slitku nebo mince. Spoří si tak vlastně v univerzální světové mene. V momente, kdy zákazník „našetří“ na celý slitek nebo minci, stává se zlato jeho majetkem, a to ve fyzické podobě, nikoli ve formě certifikátu.

Dalším z důvodu, který muže domácnosti odrazovat od investic do zlata muže být i ten, že jeho cena kolísá a obávají se tak možných ztrát.

Garance výkupních cen zlata
Díky přímé spolupráci s rafinerií PAMP nyní IBIS InGold přichází na evropský trh s unikátní nabídkou. Svým zákazníkům garantuje při splnění určitých podmínek minimální výkupní ceny investičních slitku a mincí. Zákazník tak zná při sjednání smlouvy iiplan cenu, za jakou bude jeho investiční zlato odkoupeno.

Například pětigramový slitek Fortuna má garantovanou nejnižší výkupní cenu 7 000 Kč. Průměrná cena tohoto slitku za posledních 12 měsíců byla na úrovni 5 800 Kč. Zákazník muže využít i aktuálních nízkých cen zlata a smlouvu uhradit jednorázové (investice cca 160 000 Kč) a má garantováno, že z ní dostane vyplaceno minimálně 175 000 Kč. Toto je jistota. Ovšem, pokud zlato zopakuje svůj historický vývoj, lze předpokládat, že výkupní cena bude mnohem vyšší a klient na své investici vydělá daleko vice.

Investiční kovy v portfoliu
Investiční zlato postavené vedle nemovitostí, bankovních úspor, akcií a dalších cenných papíru je hlavně stabilizátorem celého portfolia investic a pomůže tak připravit se na „každé počasí“, které muže do ekonomiky dorazit. Zlato má v portfoliu roli diverzifikátoru, který dokáže zmírnit ztráty v době krize na finančních trzích. Je zdrojem dlouhodobých výnosu a likvidním aktivem, které dlouhodobé překonává ničím nekryté měny. Přidání zlata do portfolia muže zvýšit

jeho výnosnost a je jedno, jestli je to portfolio velkého penzijního fondu nebo soukromého investora. Drahý kov je osvobozen od dane z přidané hodnoty a jeho prodej nepodléhá dani z přijmu, nenese s sebou udržovací náklady jako nemovitost a díky svým fyzikálním vlastnostem muže rodiny provázet po generace.

Závěrem je dobré zmínit, že spoření je důležitou součástí rodinného hospodaření a mělo by probíhat uvážené. Vyplatí se proto konzultovat s odborníkem, jak své peníze zhodnotit co nejefektivněji.