Przedsięwzięcie 2.0: Jak spełnić swoje marzenia w tym roku?

IBIS InGold

06. 02. 2020

Jest luty, a z postanowień noworocznych prawdopodobnie już nic nie zostało. Przeszłością jest również presja, którą odczuwałeś w związku z postanowieniami. W rzeczywistości luty jest niesamowitym miesiącem na rozpoczęcie podróży, która zmieni Twoje życie. W poniższym artykule omówiono pięć wskazówek, jak w 2020 r. rozpocząć pracę nad tym, aby móc przestać szukać każdej złotówki, pozwolić swoim pieniądzom zarabiać i zbliżyć się do swoich marzeń i celów.

 

1. Skonkretyzuj swoje cele

Wiedza, czego oczekujesz od siebie i życia, jest bardzo ważna, ponieważ pomaga Ci we wszelkich zmianach. Poświęcając godzinę, dwie ze swojego czasu i dowiadując się, co naprawdę chcesz osiągnąć, z korzyścią popracujesz dalej nad sobą. Oczywiście dotyczy to również oszczędności i inwestycji. Skąd możesz wiedzieć, gdzie zaoszczędzić pieniądze lub jak zbudować portfel inwestycyjny, nie wiedząc, do czego ma służyć?

Właśnie teraz nadchodzi czas, aby wziąć do ręki długopis i papier (wprawni w urządzeniach mogą wykorzystać również elektroniczne wersje notatek), nalać sobie kieliszek wina lub zrobić napar ziołowej herbaty, usiąść i pomyśleć o tym, co chcesz osiągnąć. Mogą to być cele materialne, ale także cele długoterminowe, takie jak spokojna emerytura, zabezpieczenie dzieci lub ogólne poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Dobrze jest również określić, jak długo chcesz osiągnąć swoje cele.

 

2. Określ, ile musisz zaoszczędzić

Napisałeś? Doskonale. Pójdźmy ciut dalej. Jak już znasz swoje cele, określ, jaką kwotą przybliżysz się do nich najbardziej. Poszczególne cele mogą się różnić w zależności od potrzebnych pieniędzy. Tym długoterminowym zwykle wystarczą mniejsze regularne kwoty. W krótkoterminowych należy sięgnąć po młotek i rozbić skarbonkę.

Aby osiągnąć swoje cele, musisz utrzymać system oszczędności. Musisz dowiedzieć się, ile pieniędzy miesięcznie jest idealnie odkładać, aby iść naprzód pewnymi krokami. Tutaj możesz ułatwić sobie pracę, kontaktując się ze swoim doradcą finansowym. A jeśli go nie masz, znajdź go. Posiadanie doradcy może być bardzo pomocne.

Doradcy finansowi żywią się oszczędnościami i inwestycjami. Muszą zatem mieć przegląd aktualnych trendów i tego, co działa w dłuższej perspektywie. Więc jeśli w świecie oszczędzania czujesz się jak Alicja w Krainie Czarów, nie martw się. Doradca z pewnością pomoże Ci odnaleźć drogę w nieznane rejony.

 

3. Wybierz, gdzie zainwestować

Istnieje wiele opcji oszczędności i inwestycji. Niektóre inwestycje nie będą miały dla Ciebie sensu, a inne mogą przesuwać Cię o krok milowy.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku inwestycji im większy i szybszy może być zysk, tym głębszy i bardziej dotkliwy może być upadek. Innymi słowy, bardziej rentowne aktywa wiążą się również z dużym stopniem ryzyka. Z drugiej strony, najbezpieczniejsze inwestycje nie muszą (ale mogą) przynieść takie same pieniądze jak te ryzykowne.

Tutaj ważny jest również Twój charakter i apetyt na ryzyko. W każdym razie zalecamy podzielenie inwestycji na kilka różnych części. Jak to zrobić? Pierwsza część może składać się z akcji i papierów wartościowych, które mają szybszą i wyższą rentowność. Druga część to nieruchomość, która wygeneruje dochód lub przynajmniej będziesz mieszkać na swoim. Trzecia część ma na celu ochronę pleców tych pozostałych dwóch w przypadku gorszych czasów.

Właśnie ta trzecia część niewątpliwie obejmuje złoto inwestycyjne, które nie podlega inflacji, a kryzys gospodarczy gwałtownie podnosi jego cenę, w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji. Jednak na dłuższą metę cena metalu szlachetnego rośnie stałym tempem. Dzięki temu złoto działa jako obrońca pieniędzy w innych inwestycjach, ale także tych, których nigdzie nie ulokowałeś. Co więcej, złoto jest uniwersalną walutą, ponieważ można na nim zarabiać na całym świecie.

Każdy może mieć zrównoważony i bezpieczny portfel. Z pewnością złoto nie jest już tylko przywilejem bogaczy. Możesz zaoszczędzić w złoto przy regularnych płatnościach od 16 PLN (wideo).

 

4. Z czego brać pieniądze na inwestycje?

Dobra, już wiesz, czego chcesz, ile potrzebujesz na to pieniędzy i jak zbudować swój portfel. Ale czy wiesz, z czego to sfinansujesz?

Jeśli nie masz żadnych oszczędności i żyjesz „od wypłaty do wypłaty”, nie musisz się martwić. Poświęć chwilę i zapisz, na co wydajesz pieniądze. Na pewno znajdziesz wiele miejsc, gdzie można by było oszczędzić. Czy raz w tygodniu chodzisz na piwo ze znajomymi? Dwie dychy w kieszeni. Możesz także zaoszczędzić, planując menu i zakupy. Jeśli każdego dnia zaoszczędzisz około 10 zł dziennie, na koniec miesiąca zyskasz 250 zł na swoje inwestycje.

 

5. Nie od razu Kraków zbudowano

Wytrwałość z pasją są ważne we wszystkim. Nie od razu Kraków zbudowano, także i Ty niestety nie od razu staniesz się odnoszącym największe sukcesy inwestorem. Stań mocno na ziemi i wytrwaj w swoich oszczędnościach i inwestycjach, regularnie konsultuj się z doradcą finansowym, co dalej, i sam szukaj nowych sposobów, jak Twoje pieniądze mają na Ciebie zarabiać. Jeśli będziesz cierpliwy, wkrótce zbierzesz owoce.

Jeśli przeczytałeś ten artykuł do tego miejsca, prawdopodobnie chcesz popracować nad sobą i jest to pierwszy dobry znak na Twojej drodze do spełnienia marzeń. IBIS InGold życzy zdeterminowanym na ich drodze wszystkiego najlepszego. A jeśli potrzebujesz pomocy przy inwestowaniu w złoto, nie wahaj się z nami skontaktować.