Raport o światowym rynku metalami szlachetnymi za III kwartał 2020 r.

Mgr. Libor Křapka, dyrektor wykonawczy IBIS InGold®, a. s.

14. 10. 2020

Podczas gdy gospodarka stoi w obliczu pierwszych skutków walki z pandemią COVID-19 w postaci spadającej sprzedaży, spadających cen nieruchomości komercyjnych, rosnących kosztów i zadłużenia, złoto kontynuuje udaną tendencję wzrostową i nie oczekuje się, aby ten trend się zmienił.

 

2 października 2020 r., Praga – W trzecim kwartale odnotowano nowy rekord w historii złota. Cena złota 6 sierpnia 2020 roku osiągnęła poziom 2 074 USD za uncję, przekraczając tym samym historyczne maksimum z 2011 roku o ponad 150 USD. Do tego czasu złoto umacniało się nieprzerwanie od 9 tygodni, co jest najdłuższym okresem ciągłego wzrostu przez ostatnie 10 lat. Ale wszyscy są przekonani co do jednego, że to dopiero początek. Prawdziwy i stabilny wzrost ceny złota jest wciąż przed nami.

Sytuacja ekonomiczna wciąż przypomina pierwszą i ostatnią podróż legendarnego Titanica, kiedy pierwsi pasażerowie po uderzeniu w górę lodową utonęli pod pokładami, ale na górnych pokładach ludzie nadal tańczyli. Jak dotąd nikt nie zdaje sobie sprawy, jak wyłączenie gospodarki w marcu i nadchodząca druga fala pandemii wpłynie na światową gospodarkę. Spadek sprzedaży samochodów rok do roku wynosi około 30%. Fabryki samochodów są siłą napędową nie tylko europejskiej gospodarki. Teraz pracują w trybie normalnym, ale produkują na magazyny. Wszyscy zaczynają oszczędzać i nikt nie kupuje nowych samochodów. Spadły również ceny nieruchomości komercyjnych. Same agencje nieruchomości mówią teraz o 20% spadku cen powierzchni biurowej i komercyjnej. Ceny nieruchomości komercyjnych są zawsze najbardziej wrażliwe na cenę. Nieruchomości mieszkalne zawsze reagują na ceny z opóźnieniem. Powód jest oczywisty. Rezygnacja z biura jest prostsza niż z mieszkania czy domu, w którym mieszkamy. Jednak spadek cen wszystkich nieruchomości jest już bliski. Okres odroczenia spłat hipotek skończy się jesienią i dopiero wtedy okaże się, ile gospodarstw domowych nie jest w stanie spłacać kredytów hipotecznych, a banki będą zmuszone zbywać te nieruchomości.

Jednym z najważniejszych sygnałów dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych, który jasno pokazuje, że złoto jest odpowiednim aktywem, który będzie błyszczeć w nadchodzących latach, jest inwestycja Warrena Buffetta w jedną z największych kopalni złota, spółkę Barrick Gold. Jego fundusz inwestycyjny ogłosił pod koniec sierpnia, że ​​kupił udziały w tej spółce za ponad pół miliarda dolarów. To znak, że Warren Buffett, który był raczej sceptyczny wobec złota, zmienił swoją strategię i uważa złoto za ważną część swojego portfela. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że Jasnowidz z Omaha, jak czasami nazywa się Warrena Buffetta, nie kupił papierowego złota, ale de facto fizyczne złoto. Kopalnie złota nie odnoszą korzyści z handlu papierowym złotem, a jedynie ze wzrostu popytu na złoto fizyczne. W tym samym czasie amerykański inwestor pozbył się ważnych udziałów w amerykańskich bankach, a mianowicie JP Morgan, Wells Fargo i całkowicie sprzedał swój udział w banku inwestycyjnym Goldman Sachs.

Zmieniło się zachowanie nie tylko prywatnych inwestorów, ale także banków centralnych i instytucji. W trzecim kwartale Amerykański Bank Federalny FED ogłosił zmianę swojej polityki i opinię na inflację i bezrobocie. Wcześniej monitorował głównie poziom inflacji, a dopiero później bezrobocie. Ogłosił teraz, że najważniejszym wskaźnikiem będzie poziom bezrobocia i według tego dostosuje swoją politykę. Innymi słowy, powiedział, że ​​nie ma problemu z wyższą inflacją, jeśli utrzyma się zatrudnienie. To kolejny argument przemawiający za posiadaniem złota, ponieważ złoto było obrońcą wartości od czasów starożytnych. Oczywiste jest, że wyższa inflacja ma pomóc w zmniejszeniu ogromnego zadłużenia, która w celu utrzymania stabilności gospodarki ciągle rośnie. Inflacja na rozsądnym poziomie może pomóc w funkcjonowaniu gospodarki. Zmusza firmy i osoby prywatne do wydawania pieniędzy, ponieważ pieniądze wciąż tracą część swojej wartości i nie warto ich trzymać na rachunkach bankowych. Z drugiej strony stopa inflacji może bardzo szybko wymknąć się spod kontroli. Przykładem jest Liban, dawniej nazywany Wschodnią Szwajcarią, gdzie inflacja prawie nie istniała w zeszłym roku, a w tym osiągnęła 25%. Innym przykładem jest Turcja, gdzie popyt na fizyczne złoto przekracza wszelkie rekordy, a przyczyną jest masowa deprecjacja tureckiej waluty. Prezydent Erdogan zmuszony jest zwrócić uwagę ludności na coś innego, uciekając się w ten sposób do konfliktu nie tylko z tradycyjnym rywalem Grecją, ale teraz także angażuje się w walkę o Górny Karabach, gdzie rywalizuje z Rosją popierającą Armenię, podczas gdy Turcja jest po stronie Azerbejdżanu.

Najważniejszym wydarzeniem pod koniec roku będą wybory prezydenckie w USA. Nie tylko same wybory, ale raczej późniejsze liczenie głosów i zmiany w wynikach, jakie mogą przynieść głosy przesłane korespondencyjnie. Ta metoda głosowania będzie dziś znacznie szerzej stosowana niż w przeszłości, a prezydent Trump, który obecnie traci ponad 10% na rzecz swojego przeciwnika, zapowiedział, że będzie kwestionował te głosy. Może to mieć znaczenie w wyborach głowy państwa o najsilniejszej gospodarce i największych wpływach politycznych, a chaos i niepewność mogą zachęcić do dalszych niepokojów, co w USA jest już teraz na porządku dziennym.

Dlatego nie tylko Warren Buffett kupuje złoto. Popyt na fizyczne złoto jest nadal wysoki, a jego posiadanie może być jedynym zabezpieczeniem w niepewnym świecie, które pomoże nam chronić naszą wolność i niezależność.

 

Metale szlachetne w III kwartale 2020 roku

 
Złoto
Strebro
Platyna
Pallad
Najwyższa cena USD/oz
2 074,70
29,82
1 009,00
2 419,00
Data
6. 8. 2020
6. 8. 2020
10. 8. 2020
21. 9. 2020
Najniższa cena USD/oz
1 759,90
17,84
805,00
1 890,00
Data
1. 7. 2020
1. 7. 2020
2. 7. 2020
3. 7. 2020

 

Metale szlachetne w III kwartale 2020 roku

Złoto
Najwyższa cena USD/oz
2 074,70
Data
6. 8. 2020
Najniższa cena USD/oz
1 759,90
Data
1. 7. 2020
Strebro
Najwyższa cena USD/oz
29,82
Data
6. 8. 2020
Najniższa cena USD/oz
17,84
Data
1. 7. 2020
Platyna
Najwyższa cena USD/oz
1 009,00
Data
10. 8. 2020
Najniższa cena USD/oz
805,00
Data
2. 7. 2020
Pallad
Najwyższa cena USD/oz
2 419,00
Data
21. 9. 2020
Najniższa cena USD/oz
1 890,00
Data
3. 7. 2020

 

Złoto – W sierpniu złoto osiągnęło swoją najwyższą wartość historyczną. Pod koniec kwartału osłabiło się do 1 900 USD za uncję. Aktualne ceny dobrze jest wykorzystać do dalszych zakupów. Szacunki analityków dotyczące dalszego rozwoju cen są różne, ale żaden z nich nie mówi o cenie poniżej 2 000 dolarów za uncję trojańską. Niektóre szacunki przyszłorocznej ceny złota wynoszą około 5 000 USD.

Srebro – cena srebra znajduje się nadal poniżej oczekiwań. Daleko mu do historycznych szczytów. Hamulcem we wzroście jego ceny jest głównie obawa przed spowolnieniem gospodarczym. W przeciwieństwie do złota srebro jest w 50% metalem przemysłowym. Jego cena może gwałtownie wzrosnąć, ale głównie w wyniku spekulacji. Wtedy trzeba bardzo szybko zareagować i sprzedać srebro zamiast długo je trzymać. W przypadku tego metalu zmienność cen jest niebezpiecznie wysoka.

Platyna – Głównym czynnikiem wpływającym na cenę platyny jest nadal popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego. W pierwszej połowie tego roku europejscy producenci samochodów odnotowali spadek sprzedaży w wysokości 48%. Ogólny spadek w pierwszych trzech kwartałach będzie szacowany na ponad 30%. Kopalnie w Afryce Południowej już teraz wydobywają w standardowych reżimach, więc dostawy na rynek są płynne, co również nie przyczynia się do wzrostu cen. Wsparcie jest na poziomie 800 USD za uncję, podczas gdy spadek ceny jest zawsze oczekiwany po przekroczeniu limitu 950 USD. W dłuższej perspektywie rozwój napędu wodorowego jest interesujący dla platyny, w której odgrywa ona ważną rolę.

Pallad – Na cenę palladu największy wpływ ma również popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Jest to bardzo ograniczone ze względu na początek kryzysu. Ważnym rynkiem dla katalizatorów palladowych są Stany Zjednoczone, gdzie sprzedaje się najwięcej silników benzynowych zaraz po Chinach. Negatywny wpływ na cenę palladu miał zatem dekret gubernatora Kalifornii, w którym zapowiedział, że od 2035 roku nowe samochody z silnikami spalinowymi nie będą mogły być sprzedawane w tym stanie. Kolejną negatywną wiadomością jest to, że w przyszłym roku w USA spodziewany jest 15% spadek sprzedaży samochodów. Przy ciągłych dostawach od górników z Republiki Południowej Afryki jest to presja, aby obniżyć światową cenę palladu.