V nasledujúcom roku môže cena zlata vzrásť až o 20 %, hovorí stratég Barclays Bank

Redakcia IBIS InGold

21. 12. 2021

Medzi investormi v súčasnosti rezonuje jedna hlavná téma. Aká bude cena zlata v roku 2022? Porastie, zostane rovnaká, alebo klesne? S analýzou vývoja ceny zlata v budúcom roku prichádza aj Gerald Moser, stratég Barclays Bank, a jeho predpovede sú viac než zaujímavé.

V rozhovore pre Arabian Business Gerald Moser uviedol, že by ho vôbec neprekvapilo, keby cena drahého kovu vzrástla o ďalších 20 %. Maloobchod totiž zvierajú dopady koronavírusovej krízy, ktoré sa ale ešte naplno nestihli prejaviť, a práve v priebehu budúceho roka sa s nimi bude maloobchodný trh vyrovnávať.

„Po zotavení z krízy sa bude chcieť svet čo najrýchlejšie vrátiť do podoby, v ktorej ho poznáme z minulosti, alebo sa k nej aspoň čo najviac priblížiť,“ povedal Moser. Takto nastavená spoločnosť podľa neho zvýši dopyt po drahom kove ako bezpečnom prístave.

Rovnako ako minulý rok, platí aj tento rok, že stretávanie sa s blízkymi môže byť cez Vianoce obtiažne. V mnohých krajinách panuje lockdown, či už plošný alebo vzťahujúci sa na neočkované osoby, čo by podľa Mosera mohlo uzdravenie maloobchodu čiastočne narušiť. Ľudia budú kupovať menej darčekov a dopyt napríklad po šperkoch sa tak môže odložiť až na polovicu ďalšieho roka, kedy bude pravdepodobne pandemická situácia opäť miernejšia.

Vzácny kov je ale podľa neho dlhodobo atraktívnou investíciou, ktorá jeho majiteľom prinesie výnosy okolo 23 – 25 % ročne, čo je druhá alebo tretia najlepšia výkonnosť investície od 90. rokov. „V roku 2007 investori na svojich zliatkoch zarobili približne 30 % a dnes nemáme ďaleko od toho, aby sme sa dostali na podobné čísla,“ hovorí Moser.

Podľa stratéga sa na tomto vývoji podpisujú fiškálne stimuly. Štátne dlhy naprieč svetom vzrástli približne o 20 percentuálnych bodov. Vplyvom toho zostanú základné úrokové sadzby relatívne nízke a centrálna americká banka FED, ktorá má na cenotvorbu zlata veľký vplyv, ich najskôr udrží na nižšej úrovni až do roku 2023. Takto nastavené podmienky tvoria podľa Mosera pre zlato veľmi výživnú pôdu.

Vplyvom znovu obmedzených vianočných sviatkov a strachu z nákazy, ktorá je znovu na scéne aj kvôli vzniku nových nákazlivejších variantov koronavírusu, sa teda ľudstvo veľmi pravdepodobne bude s krízou potýkať ešte v ďalších dvoch rokoch. Cena zlata teda už počas nasledujúcich mesiacov môže ľahko prekročiť hranicu 2 000 USD za trójsku uncu. Podmienky, kedy je kov relatívne lacný už nemusia trvať dlho a veľmi pravdepodobne sa už nemusia opakovať. Investovať v tejto chvíli teda dáva dokonalý zmysel.