W tym roku złoto będzie radzić sobie dobrze, informuje szwajcarski bank

Redakcja IBIS InGold

13. 05. 2020

Złoto wyruszyło na drogę wzrostu po pierwszym załamaniu na rynku. W kolejnej fali inwestorzy zaczynają inwestować w metale szlachetne jako bezpieczną przystań. Sytuacja związana z konsekwencjami pandemii COVID-19 dla światowej gospodarki nadal nie ma korzystnych perspektyw na uspokojenie.

 

Wydaje się, że problemy z transportem żółtego metalu, które wynikały głównie z całkowitego zastoju transportu lotniczego, zostały już rozwiązane. Przemysł wydobywczy starał się utrzymać rynek w ruchu i chciał, aby inwestorzy mogli nadal zabezpieczać swoje finanse. Jednak ze względu na komplikacje związane z transportem średni koszt transportu wzrósł o 60%, co również miało znaczący wpływ na cenę złota.

Teraz jednak metal szlachetny powrócił z pełną mocą. Strategia UBS, jednego z największych banków szwajcarskich Joni Teves, zakłada, że ​​metal wkrótce przełamie limity cenowe, które zostały ustalone w pierwszym kwartale tego roku. Inwestorzy nadal chcą, aby złoty metal zabezpieczał ich pieniądze i należy zauważyć, że im szybciej w niego zainwestujesz, tym lepiej. Niektóre amerykańskie banki przewidują lepszą niż błyskotliwą przyszłość złota w przyszłym roku (kupuj złoto do momentu, kiedy jest jeszcze tanie. Może kosztować 3000 USD za półtora roku).

„Złoto jest obecnie bardzo atrakcyjną inwestycją, ponieważ nikt nie wie, co się stanie z gospodarką. Spodziewamy się lekkiego spowolnienia wzrostu, ale jednocześnie wzrośnie popyt na metal, który dywersyfikuje portfele inwestycyjne ”- mówi Teves. W rzeczywistości złoto sprawdza się wzorowo podczas dywersyfikacji (podział oszczędności i inwestycji na kilka rodzajów aktywów). Ze względu na to, że jego cena najbardziej rośnie w czasie kryzysów gospodarczych i gorszych czasów, bardzo dobrze zabezpiecza inne oszczędności i inwestycje. Według stratega istnieje możliwość, że złoto wkrótce osiągnie poziom 1800 dolarów za uncję.

Według raportu World Gold Council popyt na złoto wzrósł o 80% w pierwszym kwartale 2020 roku, a jako główną przyczynę jego wzrostu podaje się pandemię koronawirusa. Duże wydatki rządowe na całym świecie wzbudziły obawy o wartość walut w porównaniu z aktywami realnymi.

„Waluty fiat z pewnością nie będą należeć do ulubionych inwestycji post-covidowych” - powiedział David Lenox, analityk w firmie inwestycyjnej Fat Prophets. Waluty stanowe nie są oparte na żadnej rzeczywistej wartości ani towarze.

Fizyczne złoto jest uniwersalną walutą światową, która jest wysoce płynna na całym świecie, nie podlega inflacji i zachowuje swoją długoterminową wartość.