Za kus plastu si benzín nekoupím. Riziko ztráty svobody je velké

Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

09. 07. 2019

Objemy bezhotovostních plateb rostou. Spěje lidstvo ke zrušení hotovosti? O tom, jak se pak ubránit případné ztrátě svobody či blackoutu, popřemýšlel v rozhovoru Libor Křapka, výkonný ředitel společnosti IBIS InGold.

Uvedení služeb typu ApplePay odstartovalo novou etapu placení a posunulo nás k opuštění mincí a bankovek. Je zrušení hotovosti nevyhnutelné?

Myslím si, že není. Vzhledem k tomu, že toto téma je již určitou dobu diskutované, vytvořil se tábor příznivců, ale i odpůrců zrušení hotovosti. Jako první se k úplnému zrušení hotovosti přihlásilo Švédsko a další skandinávské země, které jsou tak i v přípravách nejdále. Na straně silných zastánců hotovostních plateb stojí Švýcarsko a Německo. Obecně je ovšem možné konstatovat, že počet bezhotovostních plateb, ale i jejich objem roste. Mnohé státy ruší tisk některých bankovek. Stejně jako se ztratila potřeba mít haléře, dá se předpokládat, že se jednou ztratí i potřeba mít koruny a postupně i veškeré papírové bankovky.

 

Eliminujeme tedy hotovost my jako společnost?

Přesně tak. Pamatuji si dobu, kdy bylo možné realizovat platby kartou jen od určité částky. Nyní už obchodníci povolují i drobné bezhotovostní platby. A nejen to. Počet obchodů, kde je možné bezhotovostně platit, se zvyšuje, existují už i u nás místa, kde hotovostí nezaplatíte.

 

Jak Vy jste platil poslední nákup?

Poslední nákup jsem platil kartou před deseti minutami (smích).

 

Je zrušení hotovosti krok kupředu, nebo cesta do záhuby?

Platby elektronické jsou pohodlné, přehledné a bezpečné. Nenutí nás s sebou nosit peníze, které nám mohou ukrást.

 

Není riziko i to, že nám ukradnou kartu?

Je, ale když se včas zablokuje, nevzniknou takové škody, jako když mám v peněžence větší hotovost.

 

Co druhá strana mince? Jaké je hlavní mínus zrušení hotovosti?

Při pohledu z druhé strany je zrušení hotovosti i omezení naší svobody. Zastánci zachování hotovosti argumentují především tím, že pokud bude zcela zrušena hotovost, staneme se zcela závislí na rozhodnutích státu a bank. Po poslední finanční krizi začaly centrální banky snižovat úrokové sazby a v některých státech to dospělo až do záporných hodnot, které však nebyly dramatické. Kdyby se však nemusely obávat výběrů hotovosti, zůstalo by to tak?

 

Tomáš Vaněk a Štěpán Křeček přirovnávají takovou situaci k Orwellově knize 1984. Je to nadsázka?

Určitě je to přitažené za vlasy v tom, že situace nenastane za rok, za dva. Společnost se ale promění a hrozí tady i velké omezení svobody jako v románu. Když se teď zeptáte, zda zrušit hotovost, poměrně velké procento lidí řekne, že ano, že jsou připravení. Bohužel ale nedomýšlí důsledky. Omezení svobody, méně uvědomělé utrácení a podobně.

 

Na druhou stranu by podle mnohých mohlo zrušení fyzických peněz pomoci v boji proti korupci.

Korupce tady byla od pradávna, stejně tak mafie. Může jim to určitě znepříjemnit život, ale jen na chvíli. Nemůžeme být tak naivní, abychom si mysleli, že si nenajdou cestu.

 

Jakou cestu?

Platbu protislužbou nebo něčím jiným. Zločinci si tu cestu vždy najdou. Ani silní protivníci jejich nekalé finanční praktiky nedokážou zcela vymazat.

 

Mluví ještě něco pro zrušení hotovosti?

Právě ta jednoduchost. Lidé jsou pohodlní, chtějí možnost platit všude pomocí telefonu, nebo karty. Dle posledních průzkumů by Češi prozatím o hotovost přijít nechtěli, ale kdybychom se blíže podívali například na platby kartou, používají je stále častěji. Vydaných platebních karet je téměř 12 milionů, 94 % z nich má funkci bezkontaktního placení. Každý obyvatel, včetně dětí, v loňském roce platil kartou v průměru více než stokrát.

 

Společnost se ke zrušení podle vás dopracuje sama. Jsou potřeba zásahy centrálního orgánu?

Ten příklad s haléři je dobrý i tady. Z nějakých 80 % to udělá společnost tím, že peníze nebude používat. Pak už je na státu, aby ve správnou chvíli - až společnost splní svůj „úkol“ – udělal svých 20 % a zrušení ukotvil.

 

Hotovost se zřejmě jednou zruší. Soukromí tedy může vymizet. Lze si ho zařídit, i když fyzické peníze nebudou?

Určitě. Investiční zlato, které nabízíme se společností IBIS InGold, je také jednou z cest. Celkově platí, že fyzická aktiva jsou obranou proti sledování. Když budete mít všechny peníze v bankách, může nastat chvíle, kdy stát řekne: „Ok, bereme si většinu Vašich peněz jako bezúročnou půjčku státu,“ nebo: „Ok, máte na účtu 100 tisíc, ale zítra bude jejich hodnota poloviční,“ těch příkladů je mnoho.

 

Myslíte si, že se tohle může stát?

Podívejme se do historie, kdy stát ve snaze zabránit masivní inflaci po válce omezil oběh hotovosti. V roce 1953 se hodnota lidmi vlastněných peněz také centrálně snížila. To bylo v době hotovosti. V době, kdy nebude existovat, se stanou zásahy ještě snadnějšími.

 

Jaké mohou nastat problémy po zrušení hotovosti?

Vypne se elektřina a lidé si nebudou schopní zaplatit vůbec nic. To je další apokalyptický scénář, který by mohl nastat. Nekoupíme si třeba benzín za kus plastu, přestože budeme tvrdit, že na něm máme 100 tisíc.

 

Vaše firma má slogan „We make people independent“. Dokáže zlato udělat lidi nezávislými i v dobách bez fyzických peněz?

Určitě ochrání jejich peníze. Zlato má hodnotu vždycky. Já osobně věřím, že zlato dokáže pomoci lidem k nezávislosti. Kromě toho dokáže uchránit i vmomentě, kdy mi v bezhotovostním světě hackeři vyluxují účet, protože ten pumpař na zmíněné benzínce mi určitě nádrž za gram zlata rád naplní.

 

Je mnoho možností, jak do zlata investovat. Není riziko, že hackeři vyluxují i některé formy, v nichž držím zlato?

Určitě. Když vlastníte jen potvrzení o tom, že zlato máte, může nastat stejná situace. Osobně jsem zastáncem nákupu fyzického zlata, které představuje bezpečnou investici, která je pod mojí správou, v mých rukách.

 

Na druhou stranu postupují i technologie padělatelů.

To ano, ale existují i technologie, které pravost a ryzost zlata dokáží snadno ověřit i bez „zničení“ zlata. Tou je třeba VERISCAN od rafinérie PAMP. Funguje na podobném principu jako identifikace osoby podle otisků prstů. Již při výrobě rafinérie naskenuje povrch slitku. Každý slitek má svůj jedinečný „otisk“. Ten je zanesen do databáze a jejím prostřednictvím je pak možné kdykoli ověřit, že slitek pochází z její výroby a nebyl nijak upraven.

 

Jak se bránit proti nepravým slitkům ještě před nákupem?

Dávat pozor na podezřele nízké ceny, nakupovat od renomovaných výrobců a prodejců. Snažit se koupit zlato tak, abyste byl jeho prvním vlastníkem.

 

Nabízíte produkt iiplan, o němž říkáte, že je dostupný pro všechny a je bezpečný. Co ho tvoří dostupným a bezpečným?

Stokorunu měsíčně najde téměř každý z nás. To je krabička cigaret, nebo malý nákup. Pokud tuto částku budete každý měsíc ukládat na iiplan, nakoupíte jeden gram ročně. To není nic velkého, ale je to určitě rozumná investice.

 

Co ta bezpečnost?

iiplan průměruje cenu, takže nečelíte rizikům kolísavosti ceny. IBIS InGold garantuje investorům to, že jsou prvními vlastníky nakupovaných slitků a mincí.
Navíc díky postupnému spoření nikdy neriskujete ztrátu celé investice. Zlato zároveň z dlouhodobého hlediska chrání Vaše peníze před horšími časy a funguje jako taková pojistka. Nemovitost lze zabavit, firma, jejíž akcie vlastníte, může zkrachovat.

 

Na co by si měl člověk dávat pozor při sestavování investičního portfolia?

Měl by se poučit z historického vývoje, rozdělit investici do více částí. A pokud není finančně dostatečně vzdělaný, určitě by měl vyhledat pomoc finančního poradce, který mu portfolio sestaví. Chytré portfolio prosperuje v dobrých i zlých časech.