Zlato v budúcom roku môže dosiahnuť hodnotu 2 200 USD za uncu. Banky nakúpili rekordné množstvo

Redakcia IBIS InGold

19. 10. 2021

Investícia do zlata predstavuje jednu z najbezpečnejších a z dlhodobého hľadiska tiež jednu z najviac zarábajúcich investícií. Uložiť aktíva do drahého kovu je bezpochyby múdre rozhodnutie, o čom vedia svoje aj centrálne banky, ktoré drahé kovy nakupujú vo veľkom niekoľko posledných rokov. V tomto roku zdvihol popularitu drahých kovov taktiež súbor regulí Bazilej III, ktorý posunul zlato medzi aktíva prvej kategórie, medzi ktoré patrí napríklad hotovosť. Z fyzického zlata to robí investíciu takmer bez rizika.

V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo v tomto roku motivovalo súkromných investorov, ale aj spoločnosti a banky, k tomu, aby do cenných kovov uložili svoje peniaze. Finančná skupina MKS PAMP Group prišla s analýzou uplynulého štvrťroku a výhľadom na posledný kvartál tohto roku.

 

Obavy z menšieho rastu, pandémia aj inflácia

Medzi hlavné motivácie, pre ktoré ľudia aj spoločnosti v posledných dvoch rokoch investovali do drahých kovov, patrí hlavne pandémia choroby Covid-19. MKS PAMP Group uvádza, že šírenie varianty delta v kombinácii s návratom do škôl a kancelárií a nedostatočnou preočkočkovanosťou v niektorých krajinách vedie k zníženiu globálneho rastu ekonomiky a mobility. Ekonomika v Spojených štátoch by vplyvom týchto faktorov mala stagnovať. Ostatné krajiny očakávajú spomalenie výroby a zníženie príjmov z cestovného ruchu.

Neistotu do vývoja situácie prilieva tiež americká centrálna banka Fed. Tá dlhodobo udržuje základnú úrokovú sadzbu na nízkych úrovniach. Spolu s tým rastie riziko inflácie. Skutočné výnosy niektorých produktov, predovšetkým dlhopisov, sa posunuli veľmi nízko a cesta drahým kovom k vzostupu sa otvorila.

K týmto „covidovým problémom" sa pridáva tiež rastúca geopolitická nestabilita, ktorá bude ovplyvňovať dianie vo svete aj v najbližších rokoch. Zahrnúť sem môžeme obavy z teroristických alebo kybernetických útokov a rastúceho dlhu Spojených štátov amerických.

 

Covidom to nekončí

Ani po zmiernení šírenia pandémie koronavírusu sa situácia 100% neupokojí. Očakáva sa totiž menší ekonomický rast. Oproti roku 2021, kedy ekonomika rástla približne o 6 %, klesne ekonomický medziročný rast na slabých 5 %. Porastú rozdiely vo vývoji ekonomík jednotlivých štátov, čo bude ďalej zvyšovať nerovnováhu. Hlavný vplyv na to bude mať hlavne nerovnomerné zásobovanie krajín vakcínami.

Ako je známe, v neistých ekonomických časoch a pri vysokej inflácii sa drahým kovom naozaj darí. O tom svedčí aj to, že v minulom roku vyrástlo zlato o 25 %, za posledné dva roky stále drží 17% nárast svojej ceny.

Podľa analýzy ale drahé kovy zďaleka nie sú na svojom cenovom vrchole.

 

Ako sa bude vyvíjať cena zlata?

Na základe zhodnotenia uplynulého obdobia nastáva dôležitá otázka: "Ako na tom zlato sa svojou cenou bude v nasledujúcom období?" Ak do zlata ukladáte peniaze postupne, na konci roka 2021 sa môžete podľa predpovede MKS PAMP Group, tešiť na priemernú cenu drahého kovu 1 800 USD za trójsku uncu.

Na začiatku roka 2022 sa očakáva, že cena ešte o 50 USD stúpne. Budúci rok bude ale pomerne premenlivý. Zásadný vplyv pritom budú mať dva faktory - zotavovanie sveta z koronavirovej epidémie a rastúca miera inflácie, ktorá pomaly ale isto kradne hodnotu peňazí z našich účtov. Kým prvý aspekt môže cenu zlata znížiť až na 1 675 USD za uncu, inflácia a obavy z nej ju môžu podporiť a cena zlata by mohla vzrásť až na 1 965 USD za uncu.

Podľa MKS PAMP Group je ale veľmi pravdepodobným scenárom, že sa cena zlata v budúcom roku dostane až na 2 200 USD za trójsku uncu. Ľudia sa totiž aj naďalej budú báť inflácie a vplyvom krízy a obáv z nedostatku budú svoje peniaze ukladať do komodít. Scenáru, pri ktorom bude zlato na svojom dlhodobom, ale aj krátkodobom vzostupe, veria práve aj centrálne banky, ktoré k tretiemu štvrťroku nakúpili 10,6 milióna trójskych uncí drahého kovu.

Zlatu sa teda v nasledujúcich mesiacoch, ale aj v budúcom roku, bude najskôr dariť viac než dobre. Komoditný supercyklus je stále pred nami a zlato má ešte dosť dlhú cestu vo svojom stúpaní na cenový vrchol. Nakúpiť ho v tomto štvrťroku je teda vyloženou šancou, kedy využiť jeho vlastnosti bezpečného prístavu za cenu, ktorá sa dlho nebude opakovať.