Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za 1. čtvrtletí 2021

Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

13. 04. 2021

Po výrazném růstu ceny zlata v letech 2019 a 2020 si zlato bere krátký oddychový čas. Přinesly ho především rostoucí výnosy na amerických dluhopisech. Vyhlídky na obnovení růstu ceny zlata ale zůstávají velmi silné. Tisk nových peněz, výrazné stimuly vyspělých států na oživení ekonomik, rostoucí zadlužení, očekávaná inflace, nedostatek fyzického zlata a ceny ostatních aktiv na maximech budou podporovat poptávku po investičním zlatě.

3. dubna 2021, Praha – V prvním čtvrtletí letošního roku jsme byli svědky korekce ceny zlata. Markantní to bylo především v dolarových cenách, kdy zlato od začátku čtvrtletí korigovalo z ceny nad 1 950 USD za trojskou unci až k březnovému minimu 1 676 USD za trojskou unci.

Za touto korekcí stojí několik důvodů. Na začátku ledna zlato vystoupalo k ceně 1 950 USD/oz těsně před inaugurací prezidenta. Panovaly obavy, že se Trump bude snažit ještě na poslední chvíli změnit výsledky voleb a dojde k nepokojům. Toto se nepotvrdilo a předání moci proběhlo klidně. Demokratům se podařilo dostat pod kontrolu obě komory amerického Kongresu a situace se tak uklidnila.

Uklidnění a naděje přinesla i pokračující úspěšná vakcinace proti nemoci COVID-19 v USA, které nyní očkují dokonce více jak 3 miliony obyvatel denně, a i díky tomu se život v USA pomalu vrací k normálu. Otevírání americké ekonomiky má pozitivní vliv i na americký dolar, který proti euru posiluje a z hodnoty kolem 1,22 dolaru za jedno euro se dostává k hodnotám 1,17.

Největší vliv však na pokles ceny zlata v prvním čtvrtletí měly rostoucí výnosy amerických dluhopisů. Výnosy desetiletých dluhopisů se na konci března dostaly až k hranici 1,8 %, což je jejich nejvyšší hodnota za posledních 14 měsíců. Skok je to opravdu výrazný, když si uvědomíme, že ještě nedávno se výnosy potácely kolem nuly. Německé desetileté dluhopisy se však stále udržují v záporných hodnotách, konkrétně u hranice -0,3 %. Hlavním důvodem takového rozdílu je především úspěšné očkování v USA, a s ním související rychlejší otevírání americké ekonomiky, zatímco celá Evropa je ještě sevřena restriktivními opatřeními a očkování jde velmi pomalu.

Investoři se nyní obracejí k americkým dluhopisům a výnosy pod 2 % jim připadají úžasné. Je však nutné zmínit, že zlato si v letech 2019 a 2020 připsalo téměř 40 %. A to je obrovský rozdíl proti 2 %. Zlato má tedy v současné době nárok na určitou korekci ceny, která ovšem nebude příliš dlouhá. Nutnost rozhýbat ekonomiku vede politiky k tomu, že uvolňují bezprecedentní objemy peněz k podpoře ekonomiky. Jen USA schválily subvence v hodnotě 1,9 bilionů dolarů. Všechny vyspělé státy počítají s vysokými deficity svých rozpočtů. Tyto kroky jsou příčinou rostoucích obav z vysoké inflace. Rychlý a masivní přiliv peněz do ekonomiky vyvolá zvednutí cenové hladiny a následnou inflaci. Proto již nyní vidíme růst cen komodit – až kolem 50 % a u některých i přes 100 %. K tomu se přidává i růst dopravních nákladů, které vyskočily až na pětinásobky cen obvyklých. Je jen otázkou času, kdy se tyto prvotní náklady promítnou i do konečných cen potravin a výrobků. V Evropě stále panují obavy ze stagflace (stagnace ekonomiky spojená s vysokou inflací, situace podobná vývoji ve dvacátých letech minulého století).

Úspory firem i domácností uložených na účtech vedených bankami dosahují maximálních objemů. Toto však není v současné době úplně správná taktika. Růst cen bude tyto peníze velmi rychle znehodnocovat a jejich hodnota bude velmi rychle klesat. Na účtech je dobré držet jen určitou část k uhrazení nečekaných výdajů či provozních nákladů, a část je vhodné uložit do aktiva, které je z dlouhodobého hlediska výnosové a jeho hodnotu již prověřila historie. Jedním z takových aktiv je určitě investiční zlato. Jsme přesvědčeni, že právě nyní je ta správná doba k jeho nákupu, protože jeho cena nyní nedosahuje historických maxim (jak tomu je u většiny ostatních investičních produktů), a jeho vyhlídky jsou více než nadějné. Německá Commerzbank předpovídá zlatu v tomto roce překonání hranice 2 000 USD za unci. Dánská investiční banka Saxo Bank dokonce cenu vidí u hodnoty 2 200 USD. Goldman Sachs, největší investiční banka USA, uvedla, že nízké úrokové sazby a stimuly do ekonomiky činí ze zlata vhodné aktivum pro střednědobého a dlouhodobého investora.

My sami vidíme, že na trhu panuje stále větší nedostatek fyzického zlata. V minulém roce se na tomto stavu podepsal výpadek výroby ve švýcarských rafinériích kvůli omezení provozu z karanténních důvodů. Nyní však rafinérie vyrábějí v režimu, který se blíží normálu, ale nedostatek fyzického zlata je stále. Stojí za tím především obrovská poptávka z Asie, zejména z Číny a Indie. Indie samotná odebírá skoro 100 tun fyzického zlata měsíčně. Je jen otázkou času, kdy se nedostatek zlata promítne i do jeho konečných cen a kdy jeho cena opět poletí nahoru… Kdy jindy tedy nakupovat než teď, kdy je cena ještě relativně nízko a předpovědi jsou více než optimistické?

 

Cenné kovy v 1. čtvrtletí 2021

 
Zlato
Stříbro
Platina
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
1 959,40
30,11
1 339,00
2 686,50
Datum
6. 1. 2021
1. 2. 2021
15. 2. 2021
29. 3. 2021
Nejnižší cena USD/oz
1 676,90
23,77
1 010,00
2 202,50
Datum
8. 3. 2021
30. 3. 2021
11. 1. 2021
29. 1. 2021

 

Cenné kovy v 1. čtvrtletí 2021

Zlato
Nejvyšší cena USD/oz
1 959,40
Datum
6. 1. 2021
Nejnižší cena USD/oz
1 676,90
Datum
8. 3. 2021
Stříbro
Nejvyšší cena USD/oz
30,11
Datum
1. 2. 2021
Nejnižší cena USD/oz
23,77
Datum
30. 3. 2021
Platina
Nejvyšší cena USD/oz
1 339,00
Datum
15. 2. 2021
Nejnižší cena USD/oz
1 010,00
Datum
11. 1. 2021
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
2 686,50
Datum
29. 3. 2021
Nejnižší cena USD/oz
2 202,50
Datum
29. 1. 2021

 

Zlato – V prvním čtvrtletí bylo zlato především pod tlakem výnosů amerických dluhopisů. Část investorů se odklonila od papírového zlata a přiklonila se k dluhopisům. Cenu pod hranící 1 800 USD za unci považují analytici za velmi výhodnou pro nákup a dlouhodobé držení. Nedostatek fyzického zlata, jeho masivní export do Asie, růst cen komodit a očekávaná inflace budou v následujících měsících hlavními akcelerátory ceny zlata. Z krátkodobého hlediska je důležitá hranice 1 765 USD za unci a následně 1 800 USD. Po překonání těchto dvou úrovní má zlato otevřenou cestu k ceně 2 000 USD/oz.

Stříbro – I nadále stříbro následuje vývoj ceny zlata, dosud oba kovy pokračují ve vzájemné symbióze. Cenou stříbra by mohl pohnout růst poptávky po solárních panelech z USA, které avizují dotace pro tento segment. Dosavadní signály však nejsou dostatečně silné na to, aby se stříbro vymanilo z cenového pásma kolem 25 USD za unci. Úspěšný nebyl ani pokus o manipulaci ceny z chatovacího fóra Reddit, který stříbro posunul jen velmi krátkodobě. Důležité je překonání hranice 30 USD za unci a setrvání stříbra alespoň pět obchodních dní nad touto úrovní.

Platina – Cenu platiny se snaží ovlivnit především těžaři svými prohlášeními o plánovaných odstávkách dolů. Toto se jim krátkodobě i daří. S oživením ekonomiky začínají do ceny platiny hovořit i ropné rafinérie, které platinu využívají jako katalyzátor ve výrobním procesu. I trh s ropou je těžaři částečně manipulován. Z důvodu požadavku na vyšší cenu ropy je uměle tlumena výroba v ropných rafinériích, a proto ani poptávka po platině není tak vysoká. K tomu se připojuje pokles výroby automobilů. Dlouhodobě vidíme cenu platiny pod hranicí 1 100 USD za unci. Jedinou nadějí pro růst její ceny je substituce palladia platinou v katalyzátorech a případně inflace, která zvedne ceny všech komodit.

Palladium – Cenu palladia ovlivňuje podobný příběh jako u platiny – manipulace ceny těžařů, především ruského Nornickelu. Společnost Sibanye-Stillwater zveřejnila zprávu o výrobě nové generace katalyzátorů do benzínových automobilů, ve kterých je palladium doplněno platinou. Tento typ katalyzátoru by měl být montován do nových automobilů v roce 2025 a znamenal by snížení poptávky po palladiu o více jak 10 %. Proti růstu ceny palladia mluví nejen tento pokrok ve výrobě katalyzátorů, ale i snížená poptávka po automobilech.

Zájemci o investici do stříbra, platiny i palladia si musí být vždy vědomi toho, že tyto kovy jsou, v jejich fyzické formě, zatíženy DPH, která tuto investici zásadně znehodnocuje.