Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za 2. čtvrtletí 2020

Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

10. 07. 2020

I druhé čtvrtletí roku 2020 bylo poznamenáno celosvětovou zdravotní krizí způsobenou pandemií nemoci COVID-19 a „vypnutím“ světové ekonomiky. Státy zahájily kroky k záchraně svých ekonomik, což se začíná promítat do vývoje ceny zlata. Vytvoření dostatečné zlaté rezervy v rodinných majetcích má proto stále větší opodstatnění. Důležité však je nakupovat od ověřených prodejců.

2. červenec 2020, Praha - „Zastavení života“ v rámci opatření proti šíření koronaviru mělo za cíl zabránit zdravotní katastrofě, kterou svět sledoval v březnu v Lombardii. To se částečně povedlo, byli jsme ušetřeni záběrů kolabujících zdravotníků i přeplněných nemocnic. Zavedená opatření ale urychlila nástup krize ekonomické a poslala ekonomiku do recese, a to celosvětově.

Zlato z nástupu recese profituje. Ukazuje se tu v praxi jeho jedinečná vlastnost, a to ochrana majetku v době krizí. Centrální banky se snaží zabránit ekonomické katastrofě a tisknou peníze dnem i nocí. Hrdě vyhlašují, že jejich zásoba peněz je neomezená. FED v průběhu dubna nalil do americké ekonomiky 2 biliony dolarů. ECB nakupuje dluhopisy za 750 miliard EUR. Deficity všech zemí budou letos rekordní. USA počítá se schodkem rozpočtu ve výši 4 bilionů dolarů, což je v poměru k ekonomice dvojnásobná výše proti kterémukoliv roku od druhé světové války.

Zatím to však má jen jeden efekt - ceny akcií i dluhopisů jsou na burze mimo realitu.

V okamžiku, kdy světová ekonomika čelí nejhorší recesi za posledních 100 let, jsou akciové indexy jen 10 % pod svými historickými maximy. A to není jediný paradox, jehož jsme svědky. Tržní hodnota automobilky Tesla, která vyrábí 400 tis. aut ročně a dosud nikdy nedosáhla zisku, je větší než tržní hodnota automobilky Toyota, která je největším výrobcem aut na světě a vyrábí 10 mil. aut ročně. Pokračujeme dalším naprosto nepochopitelným příkladem. Hodnota „tzv. automobilky“ Nikola, která nevyrobila zatím jediný automobil, překonala tržní hodnotu tradiční a zavedené automobilky Ford. A do třetice – akcie krachující společnosti Hertz vyletěly o 800 % poté, co do ní začali investovat soukromí investoři na platformě RobinHood.

Je dobré, že k takovým paradoxům nedochází u cenných kovů. Každý prudký růst totiž předchází ještě prudšímu pádu, a čím je růst rychlejší, tím je i bolestivější pokles. Zlato rozumně posilovalo celé druhé čtvrtletí a analytici vidí jeho cenu na konci roku u hodnoty minimálně 2 000 USD. Někteří, jako například Bank of America, předpovídají jeho cenu na úrovni 3 000 USD a například ekonom Charles Morris na základě matematických výpočtů očekává v roce 2030 cenu zlata přes 7 000 USD. Hlavními důvody pro takové posilování jsou především očekávaná vysoká inflace a také nízké úrokové sazby, které jsou vždy akcelerátorem růstu ceny zlata.

Hybatelem ceny zlata může být i skandál, který v květnu vyšel najevo v Číně. Tam společnost Kingold použila jako záruku za své půjčky falešné slitky ze silně pozlacené mědi, které byly uváděny jako zlaté. Odhaduje se, že objem takových slitků může být až 80 tun. Společnost Kingold byla dávána v Číně za vzor progresivní společnosti, kde se snoubí soukromý kapitál se státním. Investovala do mnoha průmyslových oborů. Své astronomické půjčky však nebyla schopna splácet, a když mělo dojít k vypořádání přijatých záruk za půjčky ve formě zlatých slitků, ukázalo se, že ne vše, co se třpytí, je zlato. Tím, že se jedná o společnost, která je začleněna v čínském státním systému soukromých firem, bude zajímavé sledovat, jak se stát postaví k jejím závazkům. Jestliže bude nutné skandál zakrýt, závazky vypořádat, aby nedošlo k dominovému efektu a pádu dalších firem, bude potřeba měď nahradit skutečným zlatem a jednorázový nákup 80 tun může být pro cenu zlata silným akcelerátorem.

S růstem ceny zlata bude k obdobným pokusům docházet stále častěji, proto je důležité dbát na to, aby zlato bylo nakupováno z ověřených zdrojů s přímým spojením na rafinérii a slitky by měly být lehce ověřitelné, například metodou Veriscan, kterou nabízí rafinérie PAMP. Jedině to je zárukou toho, že hodnota Vašich úspor bude v bezpečí.

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou bohužel pro další období příznivé. Neexistuje prakticky zkušenost s podobnou situací a odhady se různí. Jedno je však jisté, investicí do cenných kovů, a zlata především, neuděláte chybu.

 

Cenné kovy v 2. čtvrtletí 2020

 
Zlato
Stříbro
Platina
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
1 786,70
18,39
869,50
2 393,00
Datum
30. 6. 2020
1. 6. 2020
20. 5. 2020
1. 4. 2020
Nejnižší cena USD/oz
1 571,50
13,8225
703,50
1 764,50
Datum
1. 4. 2020
1. 4. 2020
1. 4. 2020
6. 5. 2020

 

Cenné kovy v 2. čtvrtletí 2020

Zlato
Nejvyšší cena USD/oz
1 786,70
Datum
30. 6. 2020
Nejnižší cena USD/oz
1 571,50
Datum
1. 4. 2020
Stříbro
Nejvyšší cena USD/oz
18,39
Datum
1. 6. 2020
Nejnižší cena USD/oz
13,8225
Datum
1. 4. 2020
Platina
Nejvyšší cena USD/oz
869,50
Datum
20. 5. 2020
Nejnižší cena USD/oz
703,50
Datum
1. 4. 2020
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
2 393,00
Datum
1. 4. 2020
Nejnižší cena USD/oz
1 764,50
Datum
6. 5. 2020

 

Zlato – Cena zlata rostla po celé čtvrtletí a posílila o více jak 13 %. V dolarech se blíží k hranici 1 800 USD za unci, kde byla naposledy v roce 2011. Překonáním této úrovně si zlato otevře cestu ke svému historickému maximu u hranice 1 900 USD za unci. Tato hodnota není pro zlato již tak vzdálená. Růstu ceny nahrávají obavy z inflace, nízké úrokové sazby a vysoká poptávka ze strany centrálních bank i soukromých investorů, kteří chtějí diverzifikovat své úspory, dokud je čas.

Stříbro – Pro růst ceny stříbra hovoří historické zkušenosti o sezonních výkyvech ceny, kdy cena roste v průběhu letních měsíců a dosahuje vrcholu v půlce září. Tento rok je těžké říci, zda se vývoj bude opakovat ve stejném rozsahu. Oživení průmyslové výroby po výpadku v prvním čtvrtletí může cenu stříbra podpořit. Růst ceny stříbra může být poháněn také zvyšováním ceny zlata.

Platina – Evropské automobilky očekávají propad prodeje až o 25 %, především v důsledku slabé poptávky způsobené ekonomickou nejistotou. Jihoafrické těžební společnosti zatím těžbu platiny nepřerušily, a proto jsou její dodávky na trh plynulé. Dostatek na straně nabídky ve vztahu k slábnoucí poptávce k růstu ceny nepřispívá. Proto je očekávaná spíše stagnace ceny či ještě další oslabování.

Palladium – Díky poklesu výroby v automobilovém průmyslu se cena palladia pohybuje pod hranicí 2 000 USD za unci. Pozitivní zprávou pro palladium bylo rozhodnutí čínských úřadů o zvýšení ratingu hybridních vozidel vyráběných v Číně. Automobilky jsou tak nuceny vyrábět více těchto nových hybridů, aby kompenzovaly negativní rating čistě spalovacích motorů. Čínský automobilový průmysl spotřeboval v minulém roce 26 % celosvětové poptávky po palladiu, takže pozitivní rozhodnutí učiněná ve prospěch hybridních automobilů jsou také pozitivní pro cenu palladia. Cenu ovšem tlačí dolů aktuálně slabá poptávka po nových automobilech po celém světě.