Časté otázky

DIVERZIFIKACE

Kam investovat? Jaké je dobře vyvážené portfolio? Je rozdělení peněz do více druhů téhož aktiva diverzifikace?

Dobře sestavené investiční portfolio je takové, které bude fungovat co nejefektivněji v každé době. Pokud mají být investice vyvážené, je potřeba peníze rozumně rozložit do více front. Ideální je kombinovat riziková aktiva s vysokými výnosy (akcie) například s nemovitostmi a dlouhodobě fungující investicí do zlata.

Častou chybou při sestavování diverzifikovaného (rizikově vyváženého) portfolia je investice do různých variant téhož aktiva. Skutečně diverzifikované portfolio tedy NENÍ to, kde se vyskytují například pouze akcie, i když různých společností. Tento princip může často nadělat více škody než užitku.

PORTFOLIO

Co to znamená? Jak si jej správně sestavím?

Investiční portfolio je souhrn investic do aktiv různých druhů (i do více aktiv druhu stejného). Vždy je na výběr, jak ho lze poskládat. Rychle výnosné investice jsou často spojeny s vysokou mírou rizika. Naopak s bezpečnějším portfoliem jdou ruku v ruce nižší výnosy.

Nejlepší cestou je seskládání investic tak, aby portfolio bylo dlouhodobě stabilní a fungovalo za každé situace. Takového lze dosáhnout dodržováním pravidla třetin a rozdělení peněz do více částí, které si vzájemně kryjí záda.

UNCE

Proč je základní jednotkou při vážení zlata? Jaká je její historie a jak ji převést na gramy či na libry?

Trojská unce (Troy ounce - oz) je základní váhová jednotka na národních a mezinárodních trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů, příp. drahokamů. Název pochází z francouzského města Troyes, kde se v ní poprvé obchodovalo již v období středověku. Jedna trojská unce = 1/12 trojské libry = 31,1034768 gramů; 32,15 trojských uncí = 1 kilogram.

ČISTOTA/RYZOST

Jak poznat opravdu kvalitní zlato a čím se jeho čistota měří? Co znamená jednotka karát a co tisícinová metoda?

Míra ryzosti reprezentuje čistotu zlata. Zlato prodávané společností IBIS InGold je zlato nejvyšší kvality a vyznačuje se nejvyšší ryzostí 999,9/1000. Občas bývá zmiňovaná jednotka karát. U karátů se vychází z definice, že ryzí zlato o obsahu 1 000 g/kg má ryzost 24 karátů. Jeden karát odpovídá 1/24 hmotnosti, ryzí kov má tedy 24 karátů. Tisícinová metoda (999,9/1000) je pak de facto obdobná - číslo (většinou třímístné) určuje, kolik částic čistého kovu je v tisíci částech slitiny.

LONDON FIX

Jak se určuje cena zlata? Kdo o ní rozhoduje a jak často se může měnit? Co ceny ostatních drahých kovů?

Nastavení ceny zlata, stříbra, platiny i palladia mezi třinácti akreditovanými členy - Bank of China, Bank of Communications, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), INTL FCStone, Jane Street Global Trading LLC, JP Morgan Chase Bank N.A. London Branch, Koch Supply and Trading LP, Morgan Stanley, Standard Chartered Bank, The Bank of Nova Scotia - ScotiaMocatta a The Toronto Dominion Bank. Od roku 2015 probíhá stanovování elektronicky pod dozorem nadnárodní agentury IBA – ICE Benchmark Administration. Vyhlašuje se 2x denně – tzv. dopolední a odpolední. Zlatý fix je vyhlášen v 10:30 a 15:00 hodin, stříbrný ve 12:00 hodin a ceny platiny a palladia v 9:45 a 14:00 hodin londýnského času.

CO JE TO LBMA

Na co organizace dohlíží a co kontroluje? Kdo se musí řídit pravidly, která asociace nastavila?

Jedná se o zkratku pro London Bullion Market Association, což je asociace dohlížející na obchodování se zlatem a vydávající pravidla pro Londýnskou burzu (LME), kde se obchoduje s cennými kovy. Bývá spojována s certifikací GOOD DELIVERY, která prokazuje, že investujete do zlata, které je likvidní, a to právě z důvodu garance kvality, kterou pravidelně London Bullion Market Association (LBMA) kontroluje.

CERTIFIKACE GOOD DELIVERY

Proč se vyplatí hledat zlato s touto certifikací? Co všechno musí výrobce splnit, aby ji dostal a co znamená, když ji má?

Hlavní požadavky, které musí splňovat rafinérie nebo jiný dodavatel zlata, aby byl zařazen do seznamu výrobců a obchodníků GOOD DELIVERY:

  • Musí minimálně tři roky vyrábět (rafinovat) kov (zlato a jiné drahé kovy).
  • Vyrábět (rafinovat) nebo obchodovat za jeden kalendářní rok s minimálním množstvím 10 tun zlata a 30 tun stříbra.
  • Musí mít minimální základní jmění v hodnotě likvidních 15 000 000 liber (v jakékoliv měně).

GOOD DELIVERY je v podstatě seznam uznávaných rafinérií, které mohou za stanovených podmínek dodávat své zlato na trh.

 

Seznam zlatých členů asociace LBMA zde. Rafinerie PAMP je jedním z nich.

 

GOOD DELIVERY je označení normy kvality a má tři významy:

  1. Jde o normu zlata obchodovanou na Londýnské burze, kterou historicky uznali členové Londýnského trhu se zlatem. Jde o deklaraci a stanovení parametrů zlata, které ve svých obchodech členové akceptují, bez jakýchkoliv připomínek a jsou pro všechny členy přijatelné.
  2. Získat označení GOOD DELIVERY není jednoduché. Výrobce či rafinér, který může takto označovat své výrobky, musí splňovat přísnou normu, kontrolní mechanizmy a zkoušky, aby mohl být uveden do seznamu LBMA.
  3. Norma GOOD DELIVERY je dnes široce uznaný standard pro kvalitu slitků, aby mohly být akceptovány jako „standardní“ zlato v obchodním styku.

PROČ SLITEK

Jaké výhody má zlatý slitek s motivem Lady Fortuny™? V čem jsou jedinečné a co všechno získám při jeho koupi?

Zlatý investiční slitek PAMP s motivem Lady Fortuny™ je chráněn technologií VERISCAN™. Investiční slitek má ryzost 999,9/1000, je zabalen v plastovém obalu, jehož nedílnou součástí je i certifikát, který má veškeré náležitosti potřebné pro investiční zlato - zemi výroby, rafinerii, váhu. Každý slitek má své jedinečné číslo, které je uvedené jak na certifikátu, tak na samotném slitku. Slitky PAMP do hmotnosti 100 g s vyraženým motivem Fortuny jsou nejprodávanějšími slitky na světě. Jejich lehká rozpoznatelnost, právě díky ražbě, je zárukou vysoké likvidity u každého obchodníka s cennými kovy. IBIS InGold garantuje zpětný výkup tohoto zboží.

PROČ MINCE

Proč se vyplatí sáhnout po investičních mincích? V čem se liší od normálních a jaký je rozdíl mezi investičními a sběratelskými mincemi?

Mince jsou vydávány jako oficiální platidlo určitého státu a mají nominální hodnotu. Jedná se tedy o peníze. Toto může být výhoda při jejich transportu do zahraničí. I když jsou vyrobeny z některého z cenných kovů - nejčastěji zlata či stříbra - tak se většinou vlastník vyhne možným clům, protože na peníze není clo uvaleno. Konkrétní podmínky dovozu mincí z cenných kovů se však mohou lišit dle vnitřních předpisů konkrétních států. Investiční mince nemají limitovaný náklad, jsou označeny jen rokem emise a jejich počet je dán pouze poptávkou, hodnota je pak dána jen cenou a hmotností cenného kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Sběratelské mince mají omezený náklad a jejich cena je určena nejen cenou kovu, ale i poptávkou sběratelů a může se od ceny kovu diametrálně lišit.

SBĚRATELSKÉ MINCE

Jaké jsou výhody a nevýhody sběratelských mincí vedle investičních? Na co si mám dát při jejich koupi pozor a je sběratelská edice zárukou dobré investice?

Jedná se nejčastěji o mince vydávané v určité limitované edici, která v návaznosti na velikost edice zvyšuje budoucí výkupní cenu daných mincí. Výhodou je, že hodnota mince neroste pouze v závislosti na růstu ceny zlata, ale roste také díky vzácnosti, která se zvyšuje s časem. Nevýhodou je naopak likvidita takovýchto mincí, které jsou předmětem spíše sběratelského zájmu nebo odborného investování. Ne každá mince totiž dosáhne vysokého zhodnocení vytvořeného limitovanou edicí. Sběratelské mince jsou po vyražení prodávány za vyšší (někdy mnohem vyšší) cenu než standardní investiční mince. Pro investování je nutná hluboká znalost dané problematiky, jinak hrozí, že klient draze nakoupí a levně prodá.