Często zadawane pytania
Często zadawane pytania
DYWERSYFIKACJA
Gdzie inwestować? Jaki portfel jest dobrze wyważony? Czy podział pieniędzy na wiele rodzajów tego samego aktywu to dywersyfikacja?
Dobrze skomponowany portfel inwestycyjny to taki, który będzie działał jak najskuteczniej w dowolnym okresie. Jeśli inwestycje mają być zrównoważone, pieniądze muszą być rozsądnie rozłożone na wielu frontach. Idealne jest połączenie aktywów obciążonych ryzykami z wysokimi zyskami (akcje) na przykład z nieruchomościami i długoterminowymi inwestycjami w złoto.
Częstym błędem przy tworzeniu zdywersyfikowanego portfela (zrównoważonego pod względem ryzyka) jest inwestowanie w różne warianty tego samego składnika aktywów. Faktycznie zdywersyfikowany portfel NIE jest więc tym, gdzie na przykład występują tylko akcje, choć również różnych firm. Ta zasada może często wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
PORTFEL
Co to oznacza? Jak go prawidłowo skomponować?
Portfel inwestycyjny to suma inwestycji w aktywa różnego rodzaju (nawet w kilka aktywów tego samego rodzaju). Istnieje wiele możliwości wyboru, jak go skomponować. Wysoce rentowne inwestycje często wiążą się z wysokim stopniem ryzyka. I odwrotnie, bezpieczniejszy portfel idzie w parze z niższymi zyskami.
Najlepszym sposobem jest takie złożenie inwestycji, aby portfel był stabilny w perspektywie długoterminowej i działał w każdej sytuacji. Można to osiągnąć, przestrzegając zasady trzeciej części i dzieląc pieniądze na kilka części, które wzajemnie się chronią.
UNCJA
Dlaczego jest podstawową jednostką przy ważeniu złota? Jaka jest jej historia i jak przeliczyć ją na gramy lub funty?
Uncja trojańska (Troy uncja, Troy ounce – oz) to podstawowa jednostka wagi na krajowych i międzynarodowych rynkach srebra, złota, platyny i innych metali szlachetnych lub lejnotów. Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Troyes, gdzie po raz pierwszy handlowano nią już w okresie średniowiecza. Jedna uncja trojańska = 1/12 libry trojańskiej = 31,1034768 gramów; 32,15 uncji trojańskich = 1 kilogram.
CZYSTOŚĆ/PRÓBA
Jak rozpoznać naprawdę wysokiej jakości złoto i jak mierzy się jego czystość? Co oznacza jednostka karat, a co metoda wyrażana w częściach tysięcznych?
Stopień próby stanowi o czystości złota. Złoto sprzedawane przez spółkę IBIS InGold jest złotem najwyższej jakości i charakteryzuje się najwyższą próbą 999,9/1000. Czasami mówi się o jednostce karat. W przypadku karatów przyjmuje się, że czyste złoto o zawartości 1000 g/kg ma czystość 24 karatów. Jeden karat odpowiada 1/24 masy, więc czysty metal ma 24 karaty. Metoda wyrażana w częściach tysięcznych (999,9/1000) jest de facto podobna – liczba (głównie trzycyfrowa) określa, ile cząstek czystego metalu znajduje się w tysięcznych części stopu.
LONDON FIX
Jak ustala się cenę złota? Kto o niej decyduje i jak często może się zmieniać? Co z cenami innych metali szlachetnych?
Ustalanie ceny złota, srebra, platyny i palladu wśród trzynastu akredytowanych członków – Bank of China, Bank of Communications, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), INTL FCStone, Jane Street Global Trading LLC, JP Morgan Chase Bank N.A. London Branch, Koch Supply and Trading LP, Morgan Stanley, Standard Chartered Bank, The Bank of Nova Scotia - ScotiaMocatta i The Toronto Dominion Bank. Od 2015 r. ustalanie odbywa się elektronicznie pod nadzorem krajowej agencji IBA – ICE Benchmark Administration. Jest ogłaszana 2x dziennie – tzw. dopołudniowa i popołudniowa. Złoty znacznik jest ogłaszany o 10:30 i 15:00, srebrny o 12:00, avceny platyny i palladu o godz. 9:45 i 14:00 czasu londyńskiego.
CO TO JEST LBMA
Co nadzoruje i co kontroluje? Kto musi przestrzegać zasad określonych przez stowarzyszenie?
To skrót od London Bullion Market Association, stowarzyszenia, które nadzoruje handel złotem i wydaje zasady dla Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LME), gdzie handluje metalami szlachetnymi. Bywa łączona z certyfikacją GOOD DELIVERY, która dowodzi, że inwestuje się w złoto odznaczające się płynnością, właśnie ze względu na gwarancję jakości, którą regularnie kontroluje London Bullion Market Association (LBMA).
CERTYFIKACJA GOOD DELIVERY
Dlaczego warto szukać złota z tym certyfikatem? Co producent musi zrobić, aby go otrzymać i co to oznacza, kiedy go ma?
Główne wymagania, które musi spełniać rafineria lub inny dostawca złota, aby znaleźć się w spisie producentów i handlowców GOOD DELIVERY:
- Musi co najmniej trzy lata produkować (uszlachetniać) metal (złoto i inne metale szlachetne).
- Wytwarzać (uszlachetniać) lub sprzedawać w ciągu jednego roku kalendarzowego minimum 10 ton złota i 30 ton srebra.
- Musi mieć minimalny kapitał zakładowy w wysokości aktywów płynnych 15 000 000 funtów (w dowolnej walucie).
GOOD DELIVERY to zasadniczo lista uznanych rafinerii, które mogą sprzedawać swoje złoto na rynek na określonych warunkach.
Zestawienie złotych członków stowarzyszenia LBMA tutaj. Rafineria PAMP należy do jednego z nich.
GOOD DELIVERY to symbol normy jakości i ma trzy znaczenia:
- To norma złota będąca przedmiotem obrotu na londyńskiej giełdzie, który historycznie uznali członkowie londyńskiego rynku złota. To deklaracja i określenie parametrów złota, które członkowie akceptują w swoich sklepach, bez żadnych uwag i są akceptowalne dla wszystkich członków.
- Niełatwo zdobyć oznakowanie GOOD DELIVERY. Producent lub rafineria, które mogą w ten sposób oznakować swoje produkty, muszą spełniać rygorystyczne normy, mechanizmy kontrole i testy, aby móc zostać wpisanym do spisu LBMA.
- Norma GOOD DELIVERY jest dzisiaj powszechnie uznawanym standardem jakości sztabek, aby mogły być akceptowane jako „standardowe” złoto w obrocie handlowym.
DLACZEGO SZTABKA
Jakie zalety ma sztabka złota z motywem Lady Fortuny™? Co czyni ją wyjątkową i co otrzymam przy jej zakupie?
Złota sztabka inwestycyjna PAMP z motywem Lady Fortuny™ jest chroniony przy użyciu technologii VERISCAN™. Sztabka inwestycyjna odznacza się próbą 999,9/1000, jest zapakowana w plastikowe opakowanie, jego integralną częścią jest również certyfikat, który zawiera wszystkie niezbędne elementy dla złota inwestycyjnego – państwo produkcji, rafinerię, masę. Każda sztabka ma swój unikalny numer, który pojawia się zarówno na certyfikacie, jak i na samej sztabce. Sztabki PAMP do masy 100 g z wytłoczonym motywem Fortuny to najlepiej sprzedające się sztabki na świecie. Ich łatwa rozpoznawalność, właśnie dzięki tłoczeniom, jest gwarancją wysokiej płynności dla każdego sprzedawcy metali szlachetnych. IBIS InGold gwarantuje skup tego towaru.
DLACZEGO MONETY
Dlaczego warto inwestować w monety inwestycyjne? Czym różni się od zwykłych i jaka jest różnica między monetami inwestycyjnymi a kolekcjonerskimi?
Monety są emitowane jako oficjalny środek płatniczy danego państwa i mają wartość nominalną. Są to więc pieniądze. Może to być zaletą podczas ich transportu za granicę. Nawet jeśli są wykonane z jednego z metali szlachetnych – najczęściej złota lub srebra – właściciel zwykle unika możliwych ceł, ponieważ cła nie nakłada się na pieniądze. Szczegółowe warunki importu monet z metali szlachetnych mogą się jednak różnić w zależności od wewnętrznych przepisów konkretnych państw. Monety inwestycyjne nie mają ograniczonego obiegu, są oznaczone tylko rokiem emisji, a ich liczba jest zależna od popytu, wartość opiera się następnie na cenie i masie metalu szlachetnego, z którego są wykonane. Monety kolekcjonerskie mają ograniczony obieg, a ich cena zależy nie tylko od ceny metalu, ale także od popytu kolekcjonerów i może różnić się diametralnie od ceny metalu.
MONETY KOLEKCJONERSKIE
Jakie są zalety i wady monet kolekcjonerskich w stosunku do inwestycyjnych? Na co powinienem uważać, kupując je i czy edycja kolekcjonerska to gwarancja dobrej inwestycji?
Monety te są najczęściej wydawane w określonej edycji limitowanej, co zwiększa przyszłą cenę zakupu danych monet. Zaletą jest to, że wartość monety rośnie nie tylko wraz ze wzrostem ceny złota, ale rośnie także z powodu rzadkości, która zwiększa się z czasem. Wadą z kolei jest płynność takich monet, które są bardziej przedmiotem zainteresowania kolekcjonerskiego lub profesjonalnych inwestycji. Nie każda moneta osiąga więc wysoką wartość powstałą w następstwie edycji limitowanej. Monety kolekcjonerskie po wybiciu są sprzedawane po wyższej (czasem znacznie wyższej) cenie niż standardowe monety inwestycyjne. Inwestowanie wymaga dogłębnej znajomości danej problematyki, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że klient kupi drogo i tanio sprzeda.